Nejsem Schneider ani Marek, ale snad mohu nabídnout aspoň pár babských rad, co s deficitem státního rozpočtu. Janota to stejně podle mě dělat nebude, tak se snad nic nestane. A čtenáři se doufám neurazí, když i já odvážně připojím pár poznámek do probíhající rozpočtové debaty.

Snižování mandatorních (či sociálních) výdajů

To se většinou doporučuje. Něco se možná ušetřit dá, ale přece jen bych rád připomněl, že průměrný důchod v ČR je 10 013 Kč (červen 2009) a průměrná podpora v nezaměstnanosti 5309 Kč (rok 2008). Takže až tak nesdílím všeobecné nadšení, že tohle všechno osekáme a pak se budeme mít všichni fajn.

Reforma penzijního systému

O tom se pořád mluví. Ale jaká bude? Něco jiného jsou úpravy průběžného systému, něco jiného fondový systém a něco jiného třeba rovný důchod. Zrovna ty fondy také mají svá rizika (inflace, krize, vytunelování). Může to být určitý doplněk systému, ale jde asi o to, jak velký. Bude to dobrovolné, nebo povinné? (Osobně by mi docela vadilo, kdybych měl povinně strkat peníze do soukromých fondů.) Fondy nemusejí být nutně jen soukromé, mohou být i veřejné. Stejně asi musíme realisticky počítat s tím, že při jakémkoli důchodovém systému náklady spíše porostou a důchody nebudou příliš vysoké.

Zvyšování daní

To se nelíbí nikomu, mně by se to taky nelíbilo. Ale je pravda, že Topolánkova vláda daně o něco snížila. Při tak velké krizi a deficitu se na tom asi budou muset podílet všichni: nejen důchodci a zaměstnanci, ale i politici a manažeři. Co je horší: snižování důchodů, nebo zvyšování daní bohatým? Trestání úspěšných... Ale manažer s vysokým platem není nutně lepší a úspěšnější než například středoškolský učitel s platem výrazně nižším. Bylo by jistě nesmyslné stavět proti sobě bohaté a chudé; k dobrému fungování ekonomiky jsou třeba podnikatelé i zaměstnanci. Ale v současné situaci asi ani zvyšování daní nemůže být úplně tabu.

Státní zaměstnanci

Nejsou to jen neoblíbení úředníci, ale i učitelé, zdravotní sestry nebo my knihovníci. Někteří jsou placeni výborně, jiní mizerně. Ani politik nebo úředník by nemuselo být hanlivé slovo, pokud by dělali svou práci poctivě. Tady něco ušetřit lze, ale i v téhle sféře jsou rozdíly.

Korupce

Je už prý makroekonomicky významná. Tady by se asi dalo ušetřit, ale nejspíš to nikdo neudělá. Systém je na tom prostě založen, tak nějak napříč spektrem. Důvěru voličů už strany většinou ztratily, a tak si nemohou dovolit ztratit své jediné věrné podporovatele.

Můj pohled je jistě ovlivněn i tím, že sám patřím spíš mezi ty nízkopříjmové. Ale naši slavní liberální analytici by to možná také viděli trochu jinak, kdyby měli žít na nějaké české podpoře. (Jsem hnusný populista...) Takže šetřit ano, vyrovnaný rozpočet ano, Hayek je dobrý na čtení, ale zase nezapomínat, že se to dělá na živých lidech...