Motocyklová Velká cena České republiky táhne. Rekordních bezmála čtvrt milionu diváků předloni aplaudovalo Lukáši Peškovi, který jako první domácí jezdec od sedmdesátých let dotáhl své snažení v Brně až na stupně vítězů.

Jen o pár tisícovek méně fanoušků bylo loni o propršeném víkendu přítomno šestému triumfu Valentina Rossiho (MotoGP) na Masarykově okruhu a premiérovým brněnským oslavám Alexe Debona (205 ccm) a Stefana Bradla (125 ccm).

Osmnáctiletý německý závodník Bradl nečekaně ovládl stopětadvacítky, ačkoli startoval až ze čtvrté řady. Druhý skončil loni Francouz Mike di Meglio, za ním projel cílem Španěl Joan Olive.

Di Meglio se na konci sezony radoval z titulu mistra světa, díky čemuž přešel do kategorie dvěstěpadesátek. Bradl se v Brně odrazil k celkové čtvrté příčce.

Z českých jezdců, kteří startovali na divokou kartu, si vedl nejlépe Lukáš Šembera, jenž obsadil 17. místo.

Třetí místo z roku 2007 je pro Peška vzdálené

Lukáš Pešek, nejúspěšnější český závodník posledních let, loni nejslabší kubaturu opustil a přestoupil ke čtvrtlitrům.

V úvodní sezoně chtěl především získávat zkušenosti se silnějším strojem, a tak šance na obhájení bronzu z roku 2007, či dokonce vyrovnání stříbra Bohumila Staši z roku 1971 byla na loňské brněnské Grand Prix minimální.

Po startu z třetí řady se sice Pešek dostal na sedmé místo, v nejlepší desítce se ale dlouho neudržel. Po třetině závodu jezdil na 12. příčce a v závěru ztratil ještě další dvě pozice.

Druhý domácí reprezentant ve třídě do 250 ccm Karel Abraham upadl už v třetím kole a závod nedokončil. Bitvu o vítězství svedli Španělé Debon a Alvaro Bautista s Italem Markem Simoncellim.

Dvě kola před koncem zaútočil po nebezpečném manévru Simoncelli, ale oba španělští rivalové mu atak ve dvou posledních zatáčkách závodu úspěšně vrátili. Simoncelli se ale i přes tento částečný nezdar loni stal mistrem světa.

Závod nejsilnějších strojů zahájil nejlépe obhájce vítězství z roku 2007 Australan Casey Stoner, těsně v závěsu se ale držel jako stín Rossi. V sedmém okruhu Australanovi v zatáčce podklouzlo kolo a skončil v kačírku.

Rossi zůstal v čele s velkým náskokem a nikdo ze soupeřů už jej neohrozil. Cílem projel vítězoslavně po zadním kole 15 sekund před Španělem Tonim Elíasem, třetí skončil Rossiho krajan Loris Capirossi.

Předloni šampionát navštívilo čtvrt milionu diváků

O třídenní boje na Masarykově okruhu je v posledních letech velký zájem. Ačkoli loni v pátek a v sobotu pršelo a v televizi běžela olympiáda, brněnským areálem prošlo celkem 239.371 diváků.

Rekord z roku 2007 je jen o necelých šest tisícovek vyšší - oficiální údaje tehdy uváděly 245.039 diváků. Přitom ještě třeba v roce 2004 do Brna zavítalo pouze okolo sta tisíc fanoušků.

Nová brněnská trať byla otevřena roku 1987, v současné podobě měří 5403 metrů, je průměrně 15 metrů široká a tvoří ji 14 zatáček, osm pravých a šest levých.

Nejrychlejšího kola dosáhl na Masarykově okruhu loni Stoner na ducati, proletěl jej v čase 1:57,199 minuty. Nejvyšší rychlost naměřili v roce 2004 Italu Maxovi Biaggimu, který na hondě pokořil 311 km/h.