Lidé provozující prodejny s delikatesami či lahůdkářství totiž jídlu rozumí a rozumí také tomu, co od nich zákazníci očekávají. Možná proto jsme nikdy nemuseli nikomu z našich kolegů dlouze vysvětlovat, o jaké prodejně mluvíme a kde že to vlastně je. Prostě stačí, když se řekne, že jdete k Paukertovi, do patisserie v Dlouhé nebo do sýrárny na Havelák. Vědí, o čem je řeč. Cestu znají stejně jako my. Na druhou stranu to však také svědčí o tom, že podobných lahůdkářství na "úrovni" je stále málo. Doslova je můžete spočítat na prstech.

Kde je ten pravý důvod? "Větší část Čechů se gurmány totiž teprve pomalu stává. Dobrý vliv na jejich nákupy má nejen cestování, ale i média. Pokud se stane Čech jednou gurmánem, rozmazluje se krize nekrize," říká Alena Lucáková, vedoucí prodejny sýrů v Domě vína U Závoje. Mezi gurmánské zážitky na tomto místě určitě patří francouzské, italské a švýcarské sýry. Velmi žádané jsou i italské sušené šunky a uzeniny, marinovaná sušená rajčata, fíková hořčice k sýrům, Rillettes, foie gras a paštiky vlastní výroby podle starých francouzských receptů. Velmi žádané jsou domácí polévky, palačinky atd.

VŠE ZÁVISÍ NA KVALITĚ

Podle Petra Novotného, manažera firmy Jan Paukert, Češi žádní velcí gurmáni nejsou a opravdových milovníků skvělého jídla je u nás velice málo. "Většině našeho národa jde jen o to, aby toho měli na talíři co nejvíc. V období totality byl mnoho let za vrchol gastronomie považován kuřecí steak s broskví, hranolky a oblohou, sestávající ze čtvrtiny talíře nakrouhané syrové zeleniny. Dnes, kdy je u nás nabídka chutí mnohem bohatší, řeší Češi povětšinou jen cenu potravin, a vůbec ne kvalitu či chuť," vysvětluje a dodává, že kvalita potravin jak v lahůdkářských obchodech, tak u jejich dodavatelů je velice různorodá a je třeba si pečlivě vybírat. Někteří dodavatelé surovin na českém trhu již dnes nabízejí velice vysokou kvalitu srovnatelnou se západní Evropou.

Trochu pozitivněji se na chutě Čechů dívá Petra Pavlíková, spolumajitelka Le Bistrot na Kampě: "Určitě jsou mezi Čechy gurmáni. A i česká kuchyně se dá dělat tak, abychom si pochutnali a byl to gastronomický zážitek. Češi se rádi rozmazlují. Jen trochu jinak než dříve. Hodně se vrací k přípravě pokrmů doma. A zejména u jídla dnes bohužel rozhoduje cena. Kvalitu a čerstvost dnes nabízí prodejci, kteří si vyrábějí výrobky sami a hned prodávají. Vlastní výroba na provozovně zaručuje, že můžete velmi rychle reagovat na poptávku." Petra Pavlíková také potvrzuje, že klíčovým je výběr dodavatelů: "Kvalita jednotlivých produktů a dodavatelů se velmi liší. My se zaměřujeme na kvalitu a poté cenu. Nejlepší jsou dodavatelé, kteří se specializují na určitý sortiment." Specialitou Le Bistrot jsou palačinky slané a sladké, vždy čerstvě připravované a francouzské speciality, quiche a dorty.

ČAS NA ZMĚNU

I přesto, že Češi zatím nedozráli do pravých gurmánů, provozovatelům prodejen lahůdek se u nás poměrně daří. Podle Petra Novotného je to přímo u nich dáno tím, že klasické lahůdkářství má u nás velice dlouhou tradici. "Jan Paukert senior, zakladatel našeho podniku, je považován za vynálezce klasického českého chlebíčku. I proto jsou chlebíčky stále naším nejdůležitějším a nejžádanějším produktem. Z další nabídky bych rád jmenoval francouzské a italské farmářské sýry a také velký výběr vín, včetně vynikajících francouzských, německých a italských," jmenuje Petr Novotný.

Klientelu lahůdkářství Jan Paukert tvoří především Češi, ale díky poloze obchodu na Národní třídě se těší i přízni zahraničních zákazníků. "Právě ti oceňují naši širokou nabídku vín, sýrů, špičkových italských a španělských uzenin a dalších světových delikates," dodává Petr Novotný.

Možná přicházejí změny v nákupním chování Čechů až moc pozvolna a současná ekonomická krize jim příliš nepomáhá, ale i přesto je někteří prodejci vnímají pozitivně. "Stále více lidí naštěstí chce a dokáže rozeznat kvalitu a je ochotno za ni zaplatit. Doba, kdy šlo především o nejnižší možnou cenu či značku, snad pomalu, ale jistě odchází. Doufejme, že se všichni budeme zajímat o složení a původ potravin čím dál více," říká Markéta Bartíková, shop manažerka prodejny specialit Aromi La Bottega. Mezi její speciality jednoznačně patří čerstvé těstoviny domácí výroby, výběr čerstvých mas, čerstvé ryby, sýry a prosciutta. Právě letos oslavila prodejna dvouleté narozeniny. A krize se jich nedotkla jen proto, že si vytvořili okruh stálé klientely.

Právě stálí zákazníci jsou pro specializované prodejny klíčoví. Ale to vědí i samotní provozovatelé. Vzhled, vystavení zboží, jeho kvalita, ale hlavně přístup k zákazníkům by mohl sloužit jako manuál pro ostatní prodejny. Přesvědčit se můžete sami. V naší delikatesní galerii vám nabízíme malou ochutnávku i s adresami provozoven - jen pro jistotu, kdybyste snad náhodou o nějaké ještě nevěděli.

Radana Čechová





Au gourmand. Francouzská boulangerie a patisserie v jednom má otevřeno každý den v Dlouhé 10, Praha 1.

Le bistrot kampa. Patisserii s útulnou zahrádkou ve dvoře můžete navštívit U Lužického semináře 23, Praha 1.

Prodejna sýrů v Domě vína U Závoje v centru Prahy v Havelské 25 nabízí nejen sýry, ale také denně čerstvé speciality z vlastní kuchyně.

Greek Corner. Prodejna řeckých lahůdek a specialit sídlí na Vinohradech ve Francouzské ulici č. 31.

Lahůdkářství Jan Paukert na Národní třídě 17 v centru Prahy má dlouhou tradici a jeho hlavní specialitou jsou samozřejmě chlebíčky.

Olympia delikatesy a vína. Prodejnu řeckých specialit a širokého čerstvého sortimentu najdete v Radhošťské č. 1 na pomezí Vinohrad a Žižkova.