Na atletickém MS v Berlíně vyhrála Caster Semenyaová běh na 800 metrů. V kategorii žen. Jenže následné testy ukázaly, že v její břišní dutině se skrývají varlata.

Letos je jí osmnáct. A úžas vzbudil už její čas na africkém šampionátu juniorů 1:56,72. Proskočila informace, že hladina testosteronu je u Caster třikrát vyšší, než by odpovídalo organismu dívky.

"Je to kluk," řekla bývalá česká šampionka Ludmila Formanová, když ji viděla v srpnu v televizi, jak vyhrává MS v Berlíně v čase 1:55,45. Jen 2,17 s za světovým rekordem Jarmily Kratochvílové.

Národní hrdinka

V JAR se nicméně Caster stala národní hrdinkou A jakékoli zpochybnění regulérnosti jejích výkonů začali představitelé země vnímat jako útok na stát i jeho černošské obyvatelstvo.

"Pokud se Mezinárodní atletická federace pokusí vyloučit Semenyaovou ze soutěží, povede to ke třetí světové válce," prohlásil dokonce emotivně Makhenkesi Stofile, ministr sportu v JAR.

Šéf vládního Afrického národního kongresu už podal vysokému komisaři pro lidská práva u OSN na atletickou federaci stížnost za rasismus a sexismus.

Vedení světové atletiky Caster vyzvalo, aby se podrobila zevrubnému testu. Jeho výsledky sice oficiálně zveřejněny nebyly, nicméně došlo k úniku informací, k nimž se dostal australský list Sydney Morning Herald.

Podle něj testy odhalily, že Caster nemá vaječníky, ale varlata. Skrytá v dutině břišní. Je tedy mužem i ženou. Tak trochu ztracena mezi dvěma světy...

Skrytý hermafrodit

Slavné případy

Zdena Koubková

Podobně jako Semenyaová dominovala na trati 800 metrů.

V Londýně dokonce v roce 1934 zaběhla světový rekord.

Nicméně o rok později přiznala, že mužské pohlavní znaky u ní převažují,

a operativně si nechala změnit pohlaví.

Ewa Klobukowská

Na OH v Tokiu byla členkou zlaté polské štafety, individuálně získala stříbro.

V Praze zaběhla světový rekord 11,1.

V roce 1967 ale jako první atletka v historii neprošla tzv. sex-testy.

Převažovaly u ní mužské chromozomy.

Heidi Kriegerová

Její případ spojuje s Caster Semenyaovou jméno

Ekkarta Arbeita, trénoval totiž obě.

Kriegerová, mistryně Evropy ve vrhu koulí v dresu NDR, ho obvinila,

že se kvůli jeho steroidové kúře začala stávat mužem.

A nakonec si operativně změnila pohlaví, nyní se jmenuje Andreas Krieger.

Caster Semenyaová

"Pokud je pravda, že má Caster varlata v dutině břišní,

tak je tam má od narození a její případ nemá s dopingem nic společného.

Jedině mě napadá varianta, že by jí svalová hmota opravdu rostla

po uměle dodávaných steroidech a někdo by si skrytá varlata

vymyslel jako zastírací lživý manévr," říká expert Zachoval. 
 

"Nejde o klasického hermafrodita. Ten má totiž vyvinuté oboje zevní pohlavní orgány. Ale existuje spousta podvariant, přičemž toto je jedna z nich.

Každopádně půjde o velmi vzácný případ," rozebírá případ MUDr. Roman Zachoval, primář urologie nemocnice v Praze-Krči.

"Podle dostupných informací má závodnice vaginu, ale nikoli šourek. V článku se píše, že varlata zůstávala skryta v dutině břišní.

K této vadě dochází v průběhu embryonálního vývoje, varlata by z této dutiny měla sestoupit, zde k tomu nedošlo.

Pokud má Caster jinak typicky ženský genitál, není divu, že se na to až dosud nepřišlo. Projevy takové abnormálie se totiž začínají objevovat až po pubertě."

Medaile jí zůstane

Varlata produkují testosteron, anabolický steroid vlastní mužskému organismu. "Ten pozitivně působí na tvorbu svalové hmoty.

Semenyaová tak měla oproti ostatním závodnicím zjevnou výhodu," upozorňuje Zachoval s tím, že muži běhají mnohem rychleji.

Federace IAAF se případem Semenyaová bude zabývat 20. listopadu. "Pokud se ukáže, že měla výhodu kvůli mužským hormonům, bude těžké odebrat jí medaili.

Protože to prostě nebude doping," vysvětluje Nick Davies, mluvčí asociace. "Prostě se taková narodila, byla zapsána na startovní listinu, a tu IAAF schválila."