Brankář New Jersey Devils Martin Brodeur obdržel potvrzení, že ač rodák z Kanady, je od minulého týdne občanem USA. Hokejová Kanada nejdříve zalapala po dechu. Zachová se Brodeur, jako se kdysi zachoval střelec Brett Hull?

Ten, když se nedostal do kanadského mládežnického výběru, využil toho, že měl dvojí občanství, a přihlásil se k výběru USA. Od té chvíle už nesměl reprezentovat Kanadu.

Na otázku, zda by mohl někdo protestovat, kdyby Brodeur nastoupil za Kanadu, poskytl zástupce kanadské hokejové federace přes věci národního týmu Brad Pascall jasnou odpověď: "Martin si ponechal kanadský pas. Bude hrát za Kanadu, za žádnou jinou zem hrát nemůže."

Proč ne? Na to odpověděl Szymon Szemberg z Mezinárodní hokejové federace (IIHF). "Pokud si ponechal kanadské občanství, není co řešit. V mezinárodním hokeji je spousta hráčů s dvojím občanstvím. Brodeur vždycky reprezentoval Kanadu, nemůže přinejmenším další čtyři roky reprezentovat nikoho jiného."

Szemberg dále vysvětlil, proč Brodeurův případ nemá nic společného s případem ruského brankáře Jevgenije Nabokova. Ten nesměl nastoupit za Rusko na OH v Salt Lake City. Nabokov se totiž narodil v Kazachstánu a dokonce za tu zem kdysi jako dorostenec nastoupil. To proto, že to bylo všechno v Sovětském svazu. Pikantní bylo, že Nabokov patřil do ruské rodiny přistěhovalců, které tam poslal sovětský režim, aby pomohli středoasijskou republiku vytáhnout ze spárů islámu a dostat ji do spárů komunismu.

Nakonec do věci vnesl úplně jasno Brodeur sám. "Bydlím 17 let v Americe a chci mít právo kritizovat radnici v Newarku, když město neopraví včas vozovku." Aby jeho slova měla váhu, musí být občanem. Toť vše.

Text vyšel také v HN