Český gólman Tomáš Vokoun inkasoval ve středečním utkání NHL pouze jednu branku, přesto hokejisty Floridy ke čtvrtému vítězství v řadě nedovedl. V duelu dvou potencionálních brankářských jedniček svých zemí pro olympijské hry předčil karlovarského rodáka Martin Brodeur, který zneškodnil všech 22 střel Panthers a připsal si sedmou nulu sezony.

New Jersey, hrající bez zraněného Patrika Eliáše, překonalo Vokouna gólem Travise Zajace v závěru druhé části. Vítězství Devils 2:0 pak zpečetil při závěrečné hře bez brankáře Dean McAmmond.

"Vokoun chytá výborně pokaždé, když hrajeme proti němu. Je to akrobatický typ gólmana, který má dorážky pod kontrolou a vykopává je pryč do bezpečí," řekl na adresu českého gólmana Brodeur, který jako první brankář zaznamenal třicátou výhru v této sezoně.

Reprezentační konkurenti

"Je opravdu úžasné ho sledovat. Bude se snažit dovést český tým ke zlaté medaili na olympijských hrách. A proto je vždy zábavné, když se postavíte proti gólmanovi, o němž víte, že budete proti sobě stát za měsíc v reprezentačních dresech," dodal Brodeur, který vychytal čisté konto v pěti z posledních 14 startů.

Podívejte se na zajímavé momenty ze zápasu New Jersey - Florida

Vokoun necelý měsíc před olympijskými hrami nabírá výtečnou formu. V předchozích třech zápasech zastavil 102 ze 106 střel (úspěšnost zásahů 96,2 procenta), přičemž v minulém utkání zaznamenal páté čisté konto v sezoně.

Více vychytaných nul má právě jen Brodeur. "Myslím si, že stavět bychom měli hlavně na minulém zápasu proti Atlantě (výhra 1:0). Těžko se budete odrážet z porážky," prohlásil český gólman. "Ale hrajeme teď dobrý hokej. Musíme se zaměřit a dobře připravit na další zápas. Potřebujeme z něho dva body," podotkl Vokoun ke čtvrtečnímu duelu proti New Yorku Islanders, kteří drží poslední postupové místo ve Východní konferenci. Florida na ně ztrácí právě dva body.

Hokejisté Montrealu smazali v třetí třetině dvoubrankový náskok St. Louis a vynutili si prodloužení, v něm se ale prosadili hostující Blues a zvítězili 4:3. Rozhodující branku vsítil útočník Andy McDonald v čase 63:14. Čeští hráči Tomáš Plekanec a Jaroslav Špaček v dresu poražených zaznamenali po jedné asistenci.

"Věděli jsme, že Montreal se nás bude v poslední části snažit zatlačit. Nejste nadšeni, když v zápase přijdete o slibný náskok, ale nakonec jsme přece jen získali dva body, a to je hlavní," uvedl trenér St. Louis Davis Payne, jehož svěřenci zvítězili v pěti z posledních šesti utkání. Hosté byli blízko výhře v základní hrací době, ale nakonec mohli z ledu odjet i poraženi.

Nejdříve v poslední minutě tečoval Špačkovu střelu útočník Mike Cammalleri a z psychické vzpruhy hráči těžili i v prodloužení. V gólové příležitosti ale selhal obránce Markov a v následném protiútoku chyběl v zadních řadách, čehož využil McDonald ke vstřelení rozhodující branky.

Polákovi se daří

V dresu vítězů si připsal dva kladné body obránce Roman Polák. V této statistice, zahrnující účast na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách, je v týmu druhý.

Hokejisté Vancouveru prodloužili černou sérii Edmontonu a vítězstvím 3:2 v prodloužení přivodili soupeři devátou porážku v řadě. Zasloužili se o to sourozenci Sedinovi. Henrik Sedin, vedoucí muž kanadského bodování, si připsal tři asistence, Daniel k dvěma přihrávkám přidal vítězný gól. "V zápase jsme měli i štěstí, že soupeř dostal v závěru zápasu několik trestů, z nichž jsme byli schopni skórovat," označil hlavní příčinu obratu Daniel Sedin.

Domácí se totiž v zápase dvakrát ujali vedení a o těsný náskok 2:1 přišli až v 56. minutě, kdy jejich první prohřešek potrestal už po sedmi sekundách přesilové hry Sami Salo. Následující početní výhodu zužitkoval Vancouver v prodloužení. "Sice jsme nedosáhli výsledku, jaký jsme si přáli, ale hráli jsme dobrý zápas a na naší straně byla řada pozitivních věcí," prohlásil obránce Oilers Sheldon Souray.

Edmonton svým fanouškům v poslední době nedělá radost. Prohrál 16 ze 17 utkání a v soutěži je horší už jenom Carolina. "Je to frustrující, ale nechybělo nám dnes zaujetí pro hru a správné nasazení. Musíme se semknout a správným způsobem si v dalších zápasech vybít svůj vztek," dodal Sam Gagner.

NHL: New Jersey - Florida 2:0 (0:0, 1:0, 1:0) Branky: 39. Zajac, 60. McAmmond. Střely na branku 32:22. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 58 minut, inkasoval jednu branku z 31 střel a úspěšnost zásahů měl 96,77 procenta. Diváci: 13.931.

Montreal - St. Louis 3:4 v prodl. (1:3, 0:0, 2:0 - 0:1) Branky: 8. a 50. Pouliot (na první Plekanec), 60. Cammalleri (Špaček) - 3. Perron, 4. Kariya, 20. Steen, 64. A. McDonald. Střely na branku: 38:28. Diváci: 21.273.

Edmonton - Vancouver 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1) Branky: 10. Gagner, 23. Souray - 17. Burrows, 56. Salo, 62. D. Sedin. Střely na branku: 33:29. Diváci: 16.839.