Na Západě je al-Džazíra nechvalně proslulá především vysíláním teroristických videí, včetně nahrávek Usámy Ibn Ládina. Kontroverze kolem poskytování mediálního prostoru světově hledaným teroristům však na Západě zastiňuje ostatní činnost al-Džazíry. Svoboda slova v ní při tom hraje zásadní roli. Důvod, proč je vhodné se problematice vztahu al-Džazíry a svobody slova věnovat, je prostý: al-Džazíra je dnes možná nejsilnějším mediálním nástrojem na ovlivňování arabského veřejného mínění - zvláště pak během ozbrojených konfliktů na Blízkém východě, kdy její sledovanost roste. Skrze pochopení důvodů prosazování svobody slova ve vysílání al-Džazíry je pak možno lépe odhadnout arabské veřejné mínění během budoucích blízkovýchodních konfliktů.

Vysílání al-Džazíry se často zaměřuje na v arabském světě kontroverzní témata týkající se islámu, terorismu, postavení žen či politiky. Pro zpravodajství al-Džazíry jsou charakteristické živě vysílané diskusní pořady a snaha prezentovat stanoviska obou stran - například izraelské vlády během bojů v Gaze či palestinské teroristické skupiny Hamás během blokády Gazy v prosinci 2009.

Al-Džazíra svým necenzurovaným vysíláním opakovaně pobouřila vládní představitele v Egyptě, Saúdské Arábii, Iráku, Jordánsku i řadě dalších, převážně arabských, zemích, přičemž v některých jí bylo dokonce zakázáno nadále působit. Její pořady rozhořčily izraelskou vládu během bojů v Gaze v lednu 2009, stejně jako vládu USA během bojů v irácké Fallúdži v roce 2004. Prezident George W. Bush, ml. tehdy údajně zvažoval vybombardování ústředí al-Džazíry v Kataru, který je paradoxně americkým spojencem. Již dříve byly americkou armádou vybombardovány pobočky Al-Džazíry v Kábulu a Bagdádu v letech 2001, respektive 2003. V USA také opakovaně čelí cenzuře a má dlouhodobé problémy se získáváním a udržením poskytovatelů kabelového vysílání.

Kritickým přístupem k islámu si znepřátelila i některé džihádisty, kteří jí přezdívali - v kulturním kontextu poněkud neoriginálně - „prase". Zapřisáhlého nepřítele má však zejména v saúdském režimu, který na svém území v minulosti zavedl jednu z nejtvrdších cenzur v arabských zemích vůbec. Což je také důvod, proč Hassan Ibrahim, reportér al-Džazíry, nazývá Saúdskou Arábii „Královstvím ticha".

Postavení al-Džazíry coby obhájce svobody slova potvrdil i fakt, že se nepodvolila rezoluci Ligy arabských států (LAS), která zakazuje arabským médiím explicitně nebo implicitně kritizovat arabské vládce, jejich ministry i další představitele tamějších režimů. S rezolucí přitom vyslovily souhlas všechny vlády LAS s čestnou výjimkou Kataru a Libanonu. Reakcí al-Džazíry byl navíc satirický pořad, kde je daná problematika „prodiskutována" - a to ironicky zcela v souladu s přijatou rezolucí. Na youtube.com existuje její zkrácený záznam s anglickými titulky od organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI).

Zatímco ve vztahu k zahraničí si al-Džazíra ze strany katarského režimu užívá plné svobody tvorby, zpravodajské pokrytí katarské domácí politiky je omezené a do jisté míry podléhá autocenzuře. Al-Džazíra například více kritizuje sousední Saúdskou Arábii než domácí vládu. Jen výjimečně vede rozhovory s katarskými vládnoucími představiteli o domácí politice a ignoruje některé domácí politické události - jako například svévolné rozhodnutí vládnoucího emíra o dvouletém odkladu voleb do poradního shromáždění v roce 2001. Volby byly opětovně odkládány a mají proběhnout až letos.

Svoboda vysílání al-Džazíry, milostivě poskytnutá ze strany katarského režimu, má dva hlavní důvody: 1) kritikou politiky USA na Blízkém východě ze strany al-Džazíry zastřít fakt, že USA jsou strategickým spojencem Kataru, mají v něm své jednotky spadající pod velitelství pro Blízký východ a Střední Asii (USCENTCOM) a chrání jej tak před sousedním Íránem, 2) skrze kritický přístup al-Džazíry ke stavu arabské společnosti a politiky oslabit politický kredit sousední Saúdské Arábie, která si v rámci GCC (Rady pro spolupráci zemí Zálivu) činí nárok být vedoucí regionální mocností. Nakonec vysílání al-Džazíry přineslo geograficky malému Kataru světový věhlas i pozornost arabské veřejnosti, které by jinak nedosáhl. Když emír v roce 2002 vystupoval z letounu při státní návštěvě Mauretánie, dav ho vítal nikoliv vlajkami Kataru, ale symboly al-Džazíry.

Vysílání al-Džazíry podporuje rozvoj svobodných médií na Blízkém východě, protože činnost al-Džazíry poskytuje mediálním profesionálům nutné zkušenosti i příklad jak zpracovávat, šířit a konfrontovat informace a názory v arabském světě. Tuto podporu médiím a žurnalistům má al-Džazíra explicitně uvedenu i ve svém kodexu. Neděje se tak proto, že by byla katarská vládnoucí rodina oddána myšlence svobody slova pro ni samotnou. Dochází k tomu, neboť prosazování svobody slova al-Džazírou u katarských sousedů vyhovuje katarským bezpečnostním zájmům i domácímu ekonomickému rozvoji. Zároveň však jde i o důsledek postupné demokratizace katarské společnosti. Katarský vládnoucí emír si toho je nepochybně dobře vědom, možná více než jeho otec, kterého svrhl v roce 1995 v nekrvavém puči - rok před tím, než vznikla al-Džazíra. V krátkosti je tedy možno říct, že prostředek (svoboda slova v arabských médiích) zde světí účel (katarskou suverenitu a stabilitu režimu). Al-Džazíra je dítětem katarské vládnoucí rodiny a jejích petrodolarů. Dítětem, které vyrostlo, avšak ještě není úplně soběstačné. Rodina je však shovívavá a svému potomkovi umožňuje život na vysoké noze a v relativním bezpečí. 

 

Jan Kužvart

Autor je členem Blízkovýchodního programu AMO

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist