Ačkoli státní zástupce Alejandro Ordóñez Maldonado jen před několika týdny vyzval Ústavní soud ke souhlasnému posudku na zákon o referendu s argumentem, že neregulérnosti spojené s jeho osudem nejsou závažné, Ústavní soud dospěl k závěru, že zákon o referendu výrazným způsobbem porušuje podstatné demokratické principy. Podle soudu iniciativa spojená s předložením zákona o referendu překročila limity stanovené pro financování (a to dokonce šestsinásobně). Navíc projednávání zákona v Kongresu začalo bez toho, že by byla ověřeno splnění legálních požadavků referenda ze strany Registraduría Nacional, v průběhu projednávání byla změněna otázka, na niž měli občané v referendu odpovídat (protože původní znění by umožnilo prezidentovi Uribemu kandidovat až v roce 2014), projednávání zákona proběhlo ve zkráceném čtení a k jeho schválení v konciliačním řízení mezi Sněmovnou a Senátem došlo díky přeběhnutí 2 kongresistů.

V Kolumbii tak necelých 60 dnů před prezidentskými volbami v podstatě otevírá prostor pro předvolební kampaň. Zatímco konzervativní stranu teprve čeká rozhodnutí o nominaci svého kandidáta do prezidentských voleb - potenciálními uchazeči jsou Andrés Felipe Arias, jehož kandidaturu podporuje právě prezident Uribe, bývalý ministr obrany Juan Manuel Santos a s velkou ztrátou za nimi Noemí Sanín - ostatní strany, jejichž předvolební kampaň doposud spočívala především ve způsobu, jak se vymezit vůči prezidentovi Uribemu, teď získaly prostor pro sestavení předvolebních programů, které by se řešily četné sociální a ekonomické problémy země. Nicméně již dnes je jasné, že patrně žádný z kandidátů nezvítězí v prvním kole. A otázkou i nadále zůstává právě osud prezidenta Uribeho. Někteří dokonce spekulují, zdali se nevydá cestou ruského prezidenta Putina. Nominace Andrése Felipeho Ariase - nazývaného rovněž „Uribito" - by mohla být jedním z hlavních ukazatelů, že prezident Uribe si zachová vliv na dění v zemi.

I přes to, že rozhodnutí Ústavního soudu ukazuje, že  v Kolumbii nevládne „estado de opinión", jak prezident Uribe označoval (jemu nakloněné) veřejné mínění, ale „estado de derecho", tedy právní stát, rozhodujícím bude výsledek a vývoj země po volbách, jež se mají uskutečnit 30. května 2010.

 

Naďa Závodníková

Autorka je analytičkou AMO 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist