Po ostudě na podzimním turnaji v Emirátech Bílkova nově tvořená fotbalová reprezentace prohrála i ve Skotsku. Odvedený výkon byl ale výrazně nadějnější, nežli pohled na skóre, které ohlásilo domácí výhru 1:0.

Namísto zmítajícího se chumlu zmatených nováčků, kteří na podzim prohráli i s Ázerbájdžánem, se ve Skotsku představil český tým hlavně v první půli jako poměrně kompaktní, sebevědomé mužstvo s potřebnou herní kvalitou. Ale neúspěšnou koncovkou.

Pod Bílkem ještě nedala reprezentace gól

Český tým se připravuje na podzimní start kvalifikace o EURO 2012, v němž se ve skupině mj. střetne právě se Skotskem. Poté, co varšavský los poslal oba týmy do téže kvalifikační skupiny, už se předem domluvený přátelský zápas nerušil. A co ukázala zkouška nanečisto? Že Češi jsou schopni skotského soupeře poměrně snadno přehrát. Jen se ještě musí naučit střílet góly. Ve třech zápasech pod taktovkou trenéra Michala Bílka se jim to totiž ještě nepodařilo.

V Glasgowě přitom základní sestava kouče Bílka se dvěma defenzivními štíty Hübschmanem a Holkem, propojenými v záloze s kreativci Rosickým a Plašilem, fungovala celkem dobře. Jenže v 62. minutě se Kušnír z výletu nestačil vrátit, Rosický centr Wallaceho jen vystínoval a Robson posunul na střelce Browna.

Češi byli lepší

Přitom v první hodince hry byli Češi z 90 procent jasně lepším týmem, jejich převaha nutila Skoty často faulovat a standardní situace zahrávané zhusta Rosickým pokaždé vytvářely před domácím brankářem velmi nebezpečné situace.

Parádní kolmici vyrýsoval Rosický na nabíhajícího Kušníra už v 8. minutě, bek Sparty ale míč nezachytil. Poté, co mu chvíli nato bravurně narazil míč patou Necid, přišel faul a po Kadlecově centrovaném trestném kopu se špatně krytý Plašil sám vyplísnil za to, že hlavou neotevřel skóre.

V největší šanci Svěrkoš

Největší šanci ve 25. minutě "vypracoval“ pro Čechy Fletcher z Manchesteru United, který "nalil“ Rosickému. A po jeho přiťuknutí Svěrkoš nepropálil brankáře Gordona. Skotský tým prvně zahrozil až těsně před půlí. Poté, co Sivokovi odpískali sudí ruku před šestnáctkou, blýskl se při Robsonově střele Drobný.

Ještě než soupeř otevřel skóre, stačil Rosický vyzvat ke střele pod břevno Svěrkoše. Domácí gólman však byl pozorný. A štěstí měl chvíli nato, když balon putující podél brankové čáry nedopravili na místo určení Holek ani Necid.

Za stavu 0:1 se po Rosického vystřídání už Češi na vyrovnání nezmohli, zaujala jen Skácelova střela ze střední vzdálenosti. Naopak Drobný musel ukázat postřeh v samém závěru při Whittakerově pokusu.

Skotsko - Česká republika 1:0 (0:0)

Branka: 62. Brown. Rozhodčí: Fautrel - Gringoire, Boisdenhgien (Fr.). ŽK: Sivok (ČR). Diváci: 32.000. Hráno v Glasgowě.

Skotsko: Gordon - Hutton, Webster (46. Berra), Caldwell, Wallace - Brown, Thompson (46. Hartley), Robson (69. Adam), D. Fletcher (83. Whittaker), Dorrans - Miller (63. Boyd). Trenér: Levein.
Česká republika: Drobný - Kušnír (86. Pudil), Sivok, Hubník, Kadlec - Plašil (79. Morávek), Holek, Hübschman (79. Rajnoch), Rosický (67. Skácel) - Necid (67. Blažek), Svěrkoš (67. Papadopulos). Trenér: Bílek.