Americká lyžařka Lindsey Vonnová potřetí za sebou vyhrála Světový pohár ve sjezdu. Malý křišťálový glóbus jí vynesl triumf v dnešním závodě ve švýcarské Crans Montaně. Nejrychlejší disciplínu ovládla pětadvacetiletá Vonnová pošesté ze sedmi závodů v této sezoně SP.

Vonnová si v předposledním sjezdu seriálu připsala celkem desáté vítězství v sezoně a navázala na triumfy z let 2008 a 2009, kdy zároveň ovládla konečné pořadí SP. Celkový triumf má na dosah i letos, protože na prvním místě průběžné klasifikace má pět závodů před koncem náskok 197 bodů před druhou Marií Rieschovou z Německa.

Počasí pomohlo vysokým startovním číslům

V této sezoně už Vonnová získala malý křišťálový glóbus za triumf v superobřím slalomu a ovládla také pořadí superkombinace. Svou nadvládu navíc potvrdila ziskem zlata ve sjezdu a bronzu v superobřím slalomu na olympijských hrách ve Vancouveru.

Do dnešních výsledků výrazně promluvily rozmary počasí, které zvýhodnily závodnice s vysokými startovními čísly. Pro druhé místo si tak dojela se ztrátou jedné setiny Italka Johanna Schnarfová, která na trať vyjela s číslem 32. Třetí skončila domácí Marianne Abderhaldenová (startovní číslo 35) a čtvrtá byla Slovinka Maruša Ferková (42).

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka Dana Marková při svém třetím startu v SP obsadila poslední, 46. místo.

Ženy - sjezd: 1. Vonnová (USA) 1:35,26, 2. Schnarfová (It.) -0,01, 3. Abderhaldenová (Švýc.) -0,38, 4. Ferková (Slovin.) -0,39, 5. Rebensburgová -0,61, 6. M. Rieschová (obě Něm.) -0,64, 7. Recchiaová (It.) -0,67, 8. Maderová (Rak.) -0,93, 9. Kamerová (Švýc.) -0,98, 10. Merighettiová (It.) -1,05, ...46. Marková (ČR) -5,25.

Pořadí sjezdu (po 7 z 8 závodů): 1. Vonnová 645, 2. M. Rieschová 456, 3. Pärsonová (Švéd.) 325, 4. Jacquemodová (Fr.) 247, 5. Brydonová (Kan.) 219, 6. Kamerová 216, ...47. Křížová (ČR) 11.

Průběžné pořadí SP (po 27 z 32 závodů): 1. Vonnová 1411, 2. M. Rieschová 1214, 3. Pärsonová 886, 4. Zettelová (Rak.) 829, 5. Mazeová (Slovin.) 701, 6. Suterová (Švýc.) 486, ...16. Záhrobská (ČR) 344, 112. Křížová 11.