Zápas týmů složené zejména z hráčů 90. let a Šmicrových kolegů z reprezentace, která v roce 1996 vybojovala na mistrovství Evropy stříbrné medaile, dnes v Edenu skončil remízou 6:6. Poslední gól dal před zraky 15.000 diváků symbolicky Šmicrův syn Jiří.

K utkání nedorazili původně ohlášení Šmicrovi bývalí angličtí spoluhráči z Liverpoolu Robbie Fowler a Steve McManaman, přesto měli fanoušci možnost vidět mnoho bývalých hvězd a legend obou pražských celků. Spartu jako trenér vedl kouč vicemistrů Evropy z roku 1996 Dušan Uhrin starší. Slavii dirigoval současný trenér František Cipro, který vedl "červenobílé" i v mistrovském roce 1996, kdy byl kádr hodně podobný tomu dnešnímu.

Od nástupu hráčů na trávník panovala v Edenu skvělá atmosféra. Fanoušci za přispění moderátora Leoše Mareše, velkého slávistického fanouška, vyvolávali jména svých oblíbenců. Bývalý reprezentační kapitán Pavel Nedvěd, ač sparťan, sklidil od slávistických ochozů bouřlivý potlesk ve stoje za svou úspěšnou kariéru, kterou uzavřel téměř přesně před rokem.

Hlavní ovace však patřily sedmatřicetiletému Šmicrovi. Fanoušci po celý zápas skandovali jeho jméno a prostřednictvím rozsáhlé choreografie mu popřáli, ať ho i nadále provází jeho pověstné štěstí. Šéf fanouškovského kotle mu přímo na trávníku poděkoval za to, že se rozhodl vrátit ze zahraničí do Slavie a uzavřít v ní profesionální pouť po fotbalových hřištích.

Píšťalky se ujal Puček

"Děkuji moc všem, kteří dorazili, i vám fanouškům, za takové skvělé rozloučení. Jsem opravdu dojatý," prohlásil Šmicer před úvodním čestným výkopem, který provedl první český držitel Zlatého míče pro nejlepšího hráče Evropy Josef Masopust.

Slavia udeřila hned z prvního útoku. Stačilo 15 vteřin k tomu, aby si Ivo Ulich naběhl na Kukovu přihrávku a zasunul míč do odkryté branky. Sparta kontrovala po devíti minutách, kdy se kapitán Nedvěd parádně opřel do míče a z hranice vápna se trefil přesně k tyči. Záhy poslal Letenské do vedení Miroslav Baranek, kterému přiťukl míč Vratislav Lokvenc.

Nadále se hrálo především v obraně hodně vlažně a za Slavii vyrovnal povedenou ranou z dálky Patrik Berger. Ve 28. minutě se dočkal i oslavenec Šmicer, který přeloboval brankáře Petra Koubu a poslal Slavii do vedení 3:2. Současný manažer české reprezentace si rozlučku viditelně užíval, dokonce si nechal rohový kop rozehrát od jednoho z pořadatelů.

Bývalý mezinárodní sudí Lubomír Puček, který se kvůli tomuto zápasu znovu převlékl do rozhodcovského, nemusel do utkání příliš zasahovat. Do píšťalky si pořádně zadul, až když oznamoval konec první půle. Netradičně již po 40 minutách.

Druhou půli začala lépe Sparta a po závaru prokázal své kanonýrské schopnosti Horst Siegl, jenž vyrovnal na 3:3. Krátce nato připravil Karel Poborský gól pro Ivana Haška a šéf svazu poslal Spartu do vedení.

Trefil se i Šmicrův syn

Přestože většina hráčů překročila hranici 40 let, tempo postupně gradovalo a přibylo i faulů. Rozhodčí Puček dokonce nařídil pokutový kop, který proměnil Šmicer. Následně zaduněla břevna obou branek po ranách Kozla a Nedvěda. Gól přinesla až další spolupráce Poborského a zakončujícího Haška. Vzápětí znovu vyrovnal Kuka střelou do prázdné branky po Šmicrově přihrávce. Trefy se dočkal i Lokvenc.

Když pak v závěru Šmicer za zvuku Boccelliho písně Time To Say Goodbye naposledy opouštěl hřiště, hráči mu připravili čestný špalír a fanoušci jednoho z nejúspěšnějších českých fotbalistů vyprovodili několikaminutovým bouřlivým potleskem. Šmicrovo místo zaujal jeho syn Jiří, který dokonce dal gól na konečných 6:6.

Výtěžek ze zápasu, který sledovala největší jarní návštěva v Edenu 15.014 diváků, půjde do fondu Nadace fotbalových internacionálů ČR, která pomáhá ve stáří někdejším reprezentantům. Akci pořádalo sdružení Czech Team 96 vedené Pavlem Kukou.