Síla německého oživení bere dech. Růst o 4,1% ukazuje, že německá exportní mašina dokázala skvěle využít globálního oživení. Díky ní stoupá vzhůru i naše ekonomika. I když méně působivě (2,2%). Je ale otázkou, zda Německo dokáže svůj výkon udržet - a především zda se Čechům podaří dál těžit ze vzájemné symbiózy.

Německý motor se může zadrhnout

Pro německé oživení jsou klíčové exporty. Druhý největší vývozce na světě (hned po Číně) dokázal zatím skvěle využít oživení na zahraničních trzích. Dnešní síla Německa je ale současně jeho největší slabinou. Oživení totiž stojí pouze na jedné exportní noze, zatímco ta druhá (domácí poptávka) zůstává ochrnutá. Exportům přitom může brzo dojít dech. Doposud totiž Německo těžilo ze tří příznivých efektů, které pomalu slábnou.

Na prvním místě firmy po celém světě doplňovaly zásoby, které masivně odbouraly na začátku roku 2009 po pádu Lehman Brothers. Doplňování zásob nejviditelněji probíhalo v USA, kam rostly v druhém kvartále 2010 německé vývozy o 35%. Americké průmyslové podniky ale podle posledních průzkumů začínají citelně šlapat na brzdu a druhá polovina roku (a především začátek roku 2011) bude v jejich režii daleko slabší.

Druhým zdrojem růstu německých exportů byly dobíhající vládní stimuly. Ty se častokrát potkaly s tím, co německé hospodářství dokáže nabídnout. Nejpatrnější je to v případě automobilového průmyslu a šrotovného. Ve Francii skončilo teprve nedávno a ve Španělsku končí až v říjnu. Na konci roku 2010 už ale většina vyspělého světa začne pomalu nebo rychleji fiskálně spořit. Nejrychlejší úspory přitom plánuje jih Evropy - konkrétně Francie, Španělsko a Itálie. Tyto tři země tvoří skoro čtvrtinu všech německých vývozů, Čína necelých 5%.

Na posledním místě pomohl Německu rychlý růst rozvíjejících se ekonomik, především v Asii a Jižní Americe. Ten jel na vlně silné domácí poptávky i vládních stimulů, které se častokrát také dobře trefily do průmyslově orientovaných německých exportů. Čínský stimulační balíček například stavěl na investicích do modernějších výrobních linek, úspor energií a čistší vody. Portfolio jako šité na míru pro německý průmyslový gigant Siemens, kterému objednávky meziročně letí vzhůru o 40%. Celkové německé exporty do Číny pak i díky slabému euru rostou o více než 60%. Bohužel pro Němce se ale Čína v posledních měsících snaží rychle rozjetou ekonomiku zchladit.

Může Česko-německá symbióza slábnout?

Zranitelnost německého růstu není jediná věc, kvůli které bychom měli mít vrásky na čele. Do budoucna může totiž česko-německá symbióza fungovat složitěji než doposud. V průběhu krize český průmysl sledoval náladu v tom německém. Jak ale ukazuje rozdíl v tempu HDP, Česko nedokázalo využít plného potenciálu rozjezdu svého souseda (a to i když svojí roli sehrál také prudší propad Německa v roce 2009)

Proč? Protože Česko funguje dobře jako subdodavatel německých firem především pro evropský trh, zejména pak automobilový . Pozice českých firem jako subdodavatelů pro německé vývozy do Asie nebo Jižní Ameriky je ale už o poznání slabší.

To je špatná zpráva, protože vývozy Německa do Evropy čeká kvůli tvrdé rozpočtové dietě na konci roku 2010 a v roce 2011 citelnější zpomalení růstu. Pokud se tedy české firmy nedokáží více navázat na německý vývoz do rozvíjejících se zemí, může nás čekat na konci roku bolestné procitnutí. Německá lokomotiva začne českému vagónu ujíždět.

Psáno pro Hospodářské noviny