Povolání prodavače degradovalo a mladí lidé se dokonce stydí říci o sobě: "Jsem prodavač nebo prodavačka." Učební obory byly vytěsněny přebujelou sítí středních škol, která je schopná pojmout téměř všechny žáky po ukončení základní školní docházky, a to často bez ohledu na jejich studijní předpoklady. Průzkumy pak logicky ukazují, že průměrná úroveň maturantů se zhoršuje a neobstojí v mezinárodním srovnání. Český systém učňovského školství trpí především nedostatkem odborné přípravy.

Zatímco v sousedním Německu je učeň po tři roky zároveň zaměstnancem podniku a v duálním systému vzdělávání stráví odborným výcvikem polovinu času svého učebního plánu, v České republice je pouze žákem učiliště a odbornému výcviku jsou věnovány zanedbatelné hodiny. O získání pracovních návyků a odbornosti je tak těžké mluvit.

Zaměstnavatelé i odboráři bijí už dlouho na poplach a žádají v zájmu zákazníka o změnu celého systému počínaje legislativou. Situace je opravdu zoufalá. Odborná učiliště, která by vychovávala např. prodavače textilu a konfekce, dnes v celé České republice spočítáme na prstech. Všechna jsou lokalizována mimo Prahu. Je proto třeba chápat rodiče, kteří při volbě povolání pro své dítě preferují maturitu na blízké střední škole před učebním oborem a dojížděním patnáctiletého učně do vzdálené firmy.

Podpora z EU

Podle údajů Českého statistického úřadu bylo v prosinci 2010 na úřadech práce registrováno více než 120 tisíc uchazečů s kvalifikací "pracovník ve službách a obchodu", z toho 56 tisíc "prodavačů v obchodech a předváděčů zboží". Zaměstnavatelé přitom nemohou sehnat kvalifikované prodavače např. pro prodej konfekce, obuvi nebo odborné hobby markety.

Možnou cestou je profesní vzdělávání v rámci celoživotního vzdělávání. Evropské strukturální fondy tu nabízejí příležitost v operačních programech Lidské zdroje a zaměstnanost a Vzdělávání pro konkurenceschopnost, které má v gesci MŠMT.

Účastníci panelové diskuse včetně přítomného náměstka ministra práce a sociálních věcí zodpovědného za oblast zaměstnanosti Karla Machotky vyjádřili vůli uzpůsobit další výzvy těchto programů poptávce po odborné kvalifikaci v obchodě.

Kudy z toho ven

Retail Summit se tak stal určitou platformou, kde se mohou konfrontovat potřeby zaměstnavatelů v obchodě s aktivní politikou zaměstnanosti vlády. Obchod je se svými 16 % podílu na zaměstnanosti v národním hospodářství nepominutelným partnerem a Svaz obchodu a cestovního ruchu tu má velkou snahu stát se rovnocenným partnerem v tripartitních jednáních o směrování programů v oblasti zaměstnatelnosti práceschopného obyvatelstva.

Zakopaný pes v oblasti kvalifikovaných služeb poskytovaných obchodem je momentálně ve struktuře vzdělávací soustavy a směrování podpory z evropských strukturálních fondů. Česká republika je ve srovnání s průměrem EU atypická svým složením vzdělanostní struktury obyvatelstva. Na rozdíl od některých členů EU u nás neexistuje negramotnost a jen minimum obyvatelstva skončí se základním vzděláním. Zároveň máme malý podíl obyvatelstva s vysokoškolskou kvalifikací. Vysoký je ovšem podíl lidí s úplným středoškolským vzděláním.

Cesta bezbřehého zvyšování počtu středních a vysokých škol je ale cestou do pekel, která znehodnocuje tento stupeň vzdělání. Národní i mezinárodní srovnání úrovně absolventů to již ukázala. Cestou je jedině redukce počtu středních a vysokých škol, které nabízejí tituly za školné, a investice do oblasti profesního celoživotního vzdělávání v úzké spolupráci s podnikatelskou sférou.

Studium pro obchod

Vysoká škola ekonomická v Praze se ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu rozhodla být do jisté míry průkopníkem na této cestě. Po dvouletém pilotním projektu otevírá od příštího akademického roku studium při zaměstnání právě pro střední management obchodních organizací, obor Manažer obchodu. Studium je na veřejné vysoké škole zdarma, takže opravdu nejde o prodávání diplomů. Pozornost je ale třeba věnovat i využití všech příležitostí Evropských strukturálních fondů pro oblast profesního vzdělávání. Svaz obchodu a cestovního ruchu jako významné sdružení zaměstnavatelů v tomto oboru má těžkou, ale nutnou úlohu.

Dana Zadražilová

je děkankou Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze a členkou představenstva Svazu obchodu a cestovního ruchu.