Jaké přínosy vidíte v působení ČLFA ve prospěch rozvoje nebankovního financování za posledních 20 let?

V roce 2011 se završuje druhá dekáda působení České leasingové a finanční asociace při prosazování zájmů nebankovních poskytovatelů finančních produktů a jejich působení v zájmu ekonomického růstu. ČLFA za tu dobu přispěla k podpoře investic řady podnikatelských subjektů, zejména malých a středních podniků a začínajících podnikatelů, i k uspokojování potřeb širokého spektra domácností. Asociace v uplynulých dvaceti letech prosadila řadu opatření v zájmu nediskriminačního, předvídatelného a nebyrokratického podnikatelského prostředí a na podporu hospodářské soutěže. Přijetím Etického kodexu a prosazováním jeho zásad v obchodních a dalších aktivitách členských společností napomohla k prosazování zásad poctivého podnikání a ochrany spotřebitele.

Máte k dispozici i konkrétní čísla, tj. jaké finanční objemy poskytly členské společnosti ČLFA do české ekonomiky?

ČLFA přispěla v průběhu uplynulých dvaceti let k tomu, že náš trh leasingu, spotřebitelských i podnikatelských úvěrů a factoringu patří k nejvyspělejším v zemích střední a východní Evropy a je srovnatelný s většinou tradičních evropských nebankovních finančních trhů. Členské společnosti asociace financovaly v tomto období prostřednictvím leasingu investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků v souhrnu pořizovacích cen bez DPH blížícím se hranici 1,5 biliónů korun a nemovitosti za více než 110 miliard korun. Tyto společnosti jen od roku 2001 poskytly domácnostem prostřednictvím spotřebitelských úvěrů téměř 350 miliard korun a podnikatelům úvěry přes 150 miliard korun. Na factoringové společnosti sdružené v ČLFA byly jen od roku 2005 postoupeny prostřednictvím factoringu pohledávky převyšující hranici 750 miliard korun. Asociace přispěla k využívání potenciálu těchto finančních produktů a dále analyzuje vývoj v odpovídajících segmentech našeho finančního trhu. Všechny tyto hodnoty je ČLFA připravena prosazovat dostupnými prostředky a v mezích právního řádu i ekonomické účelnosti i v dalších letech.

ČLFA vydala v srpnu výsledky za 1. pololetí t. r. Jak si stojí současný nebankovní trh?

V 1. pololetí 2011 pokračoval růst nebankovního financování, který už nastolily výsledky za loňský rok. V tomto období poskytly členské společnosti ČLFA leasingem movitých věcí, factoringem, prostřednictvím úvěrů pro spotřebitele i pro podnikatele zákazníkům celkem 67,3 miliard korun, což je v meziročním srovnání o 3,5miliard korun více. Z toho 50miliard poskytli členové ČLFA na investice a provoz podnikatelských subjektů a 17,3miliard na zboží a služby pro domácnosti. U všech komodit došlo k meziročnímu růstu; leasing vzrostl o 21,3 %, podnikatelské úvěry o 9,2 %, spotřebitelské úvěry o 4,7 % a factoring o 27,2 %. Členské společnosti financovaly 44 % nových osobních vozů registrovaných v tomto období v České republice a uzavřely 520 521 nových leasingových a úvěrových obchodů.

Federace evropských bankovních domů EUROFINAS také vydala výsledky za druhé čtvrtletí 2011. Jaké z ní vyplývají závěry?

Eurofinas sdružuje hlavní poskytovatele spotřebitelských úvěrů v Evropě a ČLFA pravidelně přispívá do jejich statistik. I když u nás spotřebitelské úvěry za 1. pololetí mírně rostly, podle hlášení členských asociací došlo ve 2. čtvrtletí 2011 v Evropě k meziročnímu poklesu objemu nově poskytnutých nebankovních spotřebitelských úvěrů o 0,5 %. V souhrnu byly poskytnuty spotřebitelské úvěry za 35,7miliard euro. Podíl členů ČLFA na tomto plnění dosáhl 1 %. Prostředky využité ve 2. čtvrtletí evropskými nebankovními společnostmi k financování osobních vozů se meziročně snížily o 3,6 %, zejména v souvislosti s dopady ukončení šrotovného v řadě států. V souhrnu poskytly nebankovní financování osobních vozů za 12,6 miliard euro. Podíl členských společností ČLFA na tomto plnění dosáhl 0,7 %. Vývoj evropského trhu se spotřebitelskými úvěry je dán stále přetrvávající nejistotou spotřebitelů, vývojem nezaměstnanosti a v neposlední řadě také obezřetnějším půjčováním ze strany poskytovatelů financování, kdy ne každá žádost je realizována.

Jak vidíte další vývoj trhu, lze predikovat jeho další růst?

Rok 2010 naznačil oživení nebankovního trhu a 1. pololetí 2011 potvrdilo růst tohoto segmentu. Při pozitivním vývoji ekonomiky lze předpokládat pokračování růstu nebankovního financování, protože růst ekonomiky znamená zvýšenou potřebu investic a je následován i zvýšenou spotřebou domácností. Nicméně náš stát není ostrovem a jakékoli změny ve světové ekonomice mohou nesmělý růst české ekonomiky ohrozit.

Podívejme se ještě na výhled do budoucna, jaké má ČLFA další plány?

V následujícím období bude Česká leasingová a finanční asociace klást důraz na další zlepšování ekonomických i právních podmínek pro rozvoj našeho finančního trhu včetně rovného postavení jeho nebankovních složek. ČLFA bude aktivně využívat možností vyplývajících z členství v evropských sdruženích poskytovatelů leasingu, spotřebitelských úvěrů a factoringu - Leaseurope, Eurofinas a EUF. Budeme nadále prosazovat a prohlubovat seberegulaci v zájmu kultivace nebankovního finančního trhu nad rámec imperativů obecně závazných právních předpisů a v zájmu ochrany spotřebitele.

Jiřina Tapšíková

Jednatelka společnosti ŠkoFIN vystudovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde absolvovala i postgraduální studium. Ve ŠKoFINu působí od roku 1993 a do roku 2003 byla jako vedoucí zodpovědná za Ekonomické oddělení a současně zastávala roli prokuristky společnosti. Od roku 2003 do roku 2005 působila jako ředitelka turecké dceřiné společnosti koncernu VW FS AG v Istanbulu. Od roku 2006 je jednatelkou ŠkoFINu. Kromě toho zastává funkci předsedkyně představenstva České leasingové a finanční asociace.