Když v srpnu 2011 vydala Česká leasingová a finanční asociace statistiky nebankovního trhu za první pololetí 2011, potvrdilo se, že o nebankovní financování je letos velký zájem.

V prvním půlroce poskytly členské společnosti ČLFA leasingem movitých věcí, factoringem, prostřednictvím úvěrů pro spotřebitele i pro podnikatele zákazníkům celkem 67,3 mld. korun, což je v meziročním srovnání o 3,5 mld. korun více. Z toho 50 mld. poskytli členové ČLFA na investice a provoz podnikatelských subjektů. U všech komodit došlo k meziročnímu růstu; leasing vzrostl o 21,3 %, podnikatelské úvěry o 9,2 %, spotřebitelské úvěry o 4,7 %, factoring dokonce o 27,2 %.

V první polovině letošního roku rostl HDP, 1. čtvrtletí o 2,8 %, v dalších měsících se meziroční tempo jeho růstu zmírňovalo. Dvouciferným tempem rostla také průmyslová výroba, např. v květnu o 15,2 %, investice se však zatím výrazněji nezvýšily.

Růst pokračoval už od minulého roku

Také v 1. pololetí 2011 pokračoval růst objemu factoringových obchodů. Na členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR) byly v 1. pololetí 2011 postoupeny pohledávky celkem za 63,9 mld. korun, z toho na factoringové společnosti, které jsou zároveň členy ČLFA, připadá 52,6 mld. korun. Proti 1. pololetí 2010 to znamená u členských společností AFS ČR růst o 27,2 %. "Jde o pokračující trajektorii z 1. čtvrtletí tohoto roku, kdy factoring meziročně rostl přes 30 %," říká Jana Němečková, předsedkyně Asociace factoringových společností. "Tato čísla navazují na trend růstu trhu factoringu za celý rok 2010, kdy jsme meziročně zaznamenali 12 procentní nárůst."

Factoring má zelenou

Především v druhém čtvrtletí zaznamenal factoringový trh zvýšený objem odkoupených pohledávek. "Je to způsobeno přílivem nových klientů i zvýšenou poptávkou stávajících. U bank stále ještě doznívá opatrnost při poskytování financování, jelikož hodnocení předchozích dvou let, stěžejně ve výrobě, ještě negativně ovlivnil hospodářský pokles minulých let," konstatuje Němečková. Factoringová společnost však hodnotí bonitu klienta odlišným způsobem. Značný důraz klade také na kvalitu odběratele, jelikož na rozdíl od banky, splacení poskytnutého financování očekává právě od něho. Proto v poslední době bere řada firem factoring za stabilní formu financování. Factoringem tak lze financovat i začínající subjekty nebo firmy s nižší finanční silou, o které banky nemají zájem. "Podniky v dnešní době oceňují rychlost v rozhodování factoringových společností a způsob posuzování bonity jak dodavatele, tak odběratele. Factoringová společnost nenabízí řešení založené na minulosti firmy ale zejména na tom, kam směřuje její podnikání dnes," vysvětluje Němečková.

Ve světě patří factoring vedle klasického úvěru k běžně používaným způsobům financování provozních potřeb. Typickým příjemcem factoringu je firma, u níž dochází k pravidelným dodávkám zboží nebo služeb širší skupině odběratelů s odloženou splatností 30 až 120 dnů. Při využití factoringu nemusí firma čekat na zaplacení faktur od odběratele a peníze má okamžitě k dispozici, zároveň může využít doprovodné služby.

V kurzu jsou nejen doprovodné služby, ale i modelování finačních ukazatelů

V rámci doprovodných služeb firmy využívají především správu a inkaso pohledávek a zajištění proti kreditnímu riziku, čímž se chrání proti platební nevůli či neschopnosti odběratelů, a to až do výše 100 %. Pracovníci factoringové společnosti mají znalosti o platební morálce řady odběratelů na trhu a mohou tak firmě poskytnout cenné informace o jejich chování. Posunutím splatnosti faktur až o 120 dnů může klient nabídnout svým odběratelům v rámci konkurenčního prostředí zajímavý benefit. V poslední době roste také zájem i velkých firem o factoring z důvodu mimobilančního financování. Factoring firmám nezvyšuje zadluženost a tím většinou vylepšuje jejich rating. Využívají toho i dceřiné firmy nadnárodních korporací, kdy mateřská společnost vyzve dceru, aby si zajistila financování na lokální úrovni a zároveň se dle mezinárodních účetních standardů více nezadlužovala. U exportního factoringu je poptávanou službou tzv. zajištění pohledávky proti nesplacení. Factoringová společnost disponuje kontakty v dalších zemích, zná tamní trh a může ověřit bonitu odběratele, čímž značně snižuje riziko nesplacení pohledávky.

Rozložení factoringu dle produktů

Vedoucím produktem na českém factoringovém trhu byl v 1. pololetí 2011 nadále regresní factoring (73 %), podíl bezregresního factoringu dosáhl 27 %. Podíl regresního factoringu se meziročně snížil o 2,7 %. Podíl tuzemského factoringu dosáhl v 1. pololetí 2011 72,5 %, podíl exportního factoringu 24,7 %, podíl importního factoringu 2,8 %. Podíl tuzemského factoringu se meziročně snížil o 4,7 %. Objem prostředků poskytnutých členy AFS ČR dosáhl k 30. červnu 2011 19,17 mld. korun.