Tuzemští podnikatelé v prvním pololetí letošního roku získali na dotacích z operačního programu Podnikání a inovace (OPPI) 4,4 miliardy korun, téměř o dvě miliardy více než ve srovnatelném období loni. Firmy v první polovině roku podaly v rámci programu přes 1500 nových žádostí, jimiž se ucházejí o dotace takřka 16 miliard Kč, což je proti loňsku skoro trojnásobek. Do roku 2013 má OPPI českým podnikatelům rozdělit zhruba 90 miliard korun.

"Protože se dostáváme ke konci programového období 2007 až 2013, stoupá i počet ukončených projektů a podaných žádostí o platbu, a tím pádem i vyplacených peněz pro úspěšně ukončené a realizované projekty," řekl Vlastimil Platil z agentury CzechInvest. K dnešnímu dni podle něj agentura rozhodla o poskytnutí dotace více jak 5900 projektům. Na účty žadatelů v prvních šesti měsících doputovalo necelých 15 miliard Kč.

Nejvíce žádostí o dotaci v prvním půlroce zaslali podobně jako loni podnikatelé z Jihomoravského kraje, a to 275 v celkové výši 2,75 miliardy korun. Další v pořadí s téměř 200 žádostmi skončily Středočeský a Moravskoslezský kraj. Nejžádanějším z otevřených programů byl v prvním pololetí program ICT v podnicích, do kterého přišlo 404 plných žádostí. Z programu ICT mohou malé a střední podniky získat dotace na zavádění a rozšiřování informačních technologií.

"Díky systémovým změnám se za poslední rok podařilo výrazně omezit administrativu spojenou s dotacemi a jejich podání, zpracování i vyplácení je teď mnohem rychlejší," uvedl ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.

Překonaná miliarda

Úspěšné čerpání pokračovalo i v druhém pololetí. V srpnu letošního roku si domácí podnikatelé rozdělili z OPPI rekordních 1,067 miliardy. Bylo to vůbec poprvé, kdy měsíční čerpání dotací překročilo jednu miliardu korun. Vloni přitom v průměru za jeden měsíc k českým firmám zamířilo jen něco přes půl miliardy korun. Koncem srpna tak MPO už české zejména malé a střední podnikatele z Operačního programu podpořilo částkou převyšující 22 miliard korun.

"Právě zvýšení rychlosti, s jakou se českým firmám daří čerpat prostředky z evropských fondů, patřilo k hlavním prioritám, se kterými jsem vloni do úřadu nastupoval," říká ministr Kocourek. "Podařilo se nám například výrazně zpřehlednit administrativu spojenou s evropskými dotacemi, což rychlosti čerpání významně prospělo."

"Naprostá většina komunikace s klienty je dnes čistě elektronická, což je velký rozdíl oproti většině ostatních operačních programů. Sjednotili jsme také některé metodické výklady, a odstranili tak historický problém, kdy si různé organizace - nejen ty spadající pod Ministerstvo průmyslu a obchodu - vykládaly některé komplikovanější situace metodicky různě a žadatelé mohli někdy tápat," upřesňuje Petr Očko, ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje ministerstva průmyslu a obchodu.

Úspěšné čerpání

"Operační program Podnikání a inovace je tak dnes už z celé jedné čtvrtiny úspěšně vyčerpaný. Další prostředky jsou přitom přislíbené konkrétním podnikatelům a čekají jen na to, až firmy své projekty dokončí, aby jim bylo možné přislíbené prostředky zpětně vyplatit. Daří se nám tak úspěšně navazovat na předchozí Operační program Průmysl a podnikání, který podnikatelům nabídl celkem deset miliard korun a který se podařilo vyčerpat z více než 99 procent," dodává Miroslav Křížek, generální ředitel agentury CzechInvest.

Zájem o dotace se odvíjí od toho, které programy mají právě otevřené výzvy k předkládání žádostí o dotaci, řekl Očko. Ministerstvo podle Očka také prodloužilo termíny pro zaregistrování nových projektů takzvaných center strategických služeb, což využijí například vývojáři softwaru. K 1. září Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvy k dalším dvěma programům, a to programu Inovace - Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví a programu ICT a strategické služby.

V rámci OPPI poskytuje Česko finanční podporu hlavně malým a středním firmám. Většinu peněz dostávají z Evropské unie, asi 15 procent jde ze státního rozpočtu. Řídicím orgánem operačního programu je MPO, dotace zprostředkuje CzechInvest.


Program Inovace - Projekt na ochranu práv průmyslového vlastnictví pomáhá firmám zaregistrovat patentovou ochranu svých produktů doma i v zahraničí a firmám nabídne dohromady 50 milionů korun.

Program ICT a strategické služby je určený pro firmy, které chtějí investovat do vybudování center strategických služeb například pro vývoj softwaru, podporuje ovšem i investice do high-tech opravárenských center nebo do zakládání a rozvoje datových center. Celkem program podnikatelům nabídne 1,5 miliardy korun.