Výzkum, vývoj, technologie a aplikace nanokompozitních polymerních materiálů a polymerů na bázi obnovitelných zdrojů - právě proto společnost SYNPO vybudovala v Pardubickém kraji nové centrum, na které získala finanční podporu z Operačního programu Podnikání a inovace. Konkrétně se jednalo o 10,5 milionů korun z programu Potenciál. Dotace pokryje 40 % veškerých nákladů. V centru najdou pracovní uplatnění vysokoškoláci a techničtí pracovníci.

"Program Potenciál je určený pro podnikatele, kteří zavádějí či rozšiřují vlastní výzkumné a vývojové kapacity, aby mohly výsledky svého výzkumu co nejdříve nabídnout zákazníkům," vysvětlil ředitel sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu Petr Očko a dodává: "Firmy, které se přihlásily do třetí výzvy tohoto programu, nám právě teď doplňují své projekty k ohodnocení. Mezi ty, které splní podmínky programu, rozdělíme celkem tři miliardy korun."

"Jedním z osmi klíčových sektorů agentury CzechInvest jsou právě nanotechnologie. Výzkumem a vývojem v oblasti nanotechnologií se zabývají nejen akademické výzkumné týmy, ale rovněž soukromé firmy. Naším cílem je, aby se soukromý sektor zapojil ještě výrazněji. Proto aktivně vyhledáváme investory a pomáháme rozvíjet podnikání tuzemských i zahraničních firem v České republice v tomto oboru," doplnil generální ředitel agentury CzechInvest Miroslav Křížek.

"Centrum jsme vybudovali za účelem získávání nových poznatků pro výrobu a zvýšení intenzity, kvality a rychlosti šíření inovací a transferu nanotechnologií do hospodářské praxe. Námi vytvořené polymerní materiály se uplatní zejména ve výrobě nátěrových hmot, adheziv, termosetových i termoplastových kompozitů pro stavební průmysl, ale i pro řadu dalších odvětví," uvedl hlavní manažer nově vzniklého centra Jiří Zelenka.

Akciová společnost SYNPO se od roku 1992 zabývá výrobou nátěrových hmot pro různé specializované průmyslové aplikace, zalévacích hmot pro elektrotechniku a poskytuje analytické a zkušební služby ve svých akreditovaných laboratořích. Spolupracuje s řadou průmyslových podniků, univerzit a výzkumných center. Vědeckotechničtí pracovníci společnosti pravidelně absolvují zahraniční stáže, které jim umožňují držet krok s novými vývojovými trendy.