Soukromý a rizikový kapitál vyhledává výnosově nadprůměrné příležitosti. Jsou takové na českém trhu i v době (post)krizové? Jaké objemy peněz proinvestovali členové asociace řekněme v posledních dvou letech?

Na českém trhu se nacházejí zajímavé projekty, které jsou atraktivní pro investory soukromého kapitálu. Většina těchto prostředků se investovala do projektů s historií, které se vyznačují určitou mírou stability. Bohužel stále není dostatek prostředků na investice do začínajících firem, jejichž projekty jsou rizikovější, ale pokud dojde k jejich realizaci, tak jsou výnosově zajímavější.

V posledních dvou letech (tj. 2009 a 2010) bylo v České republice proinvestováno celkem 1,5 miliard EUR. V roce 2009 to bylo 1 386 milionů EUR (celkem 22 společností) a 193 milionů EUR v roce 2010 (celkem 15 společností). Je třeba zdůraznit, že v roce 2009 byla výše proinvestovaných prostředků formou PE/VC ovlivněna investicí do společnosti StarBev, která přesáhla 1 miliardu EUR.

O jaké typy projektů (startovací, rozvojové, MBO, dluhové apod.) je v tomto období největší zájem?

Nejvíce se v rámci regionu CEE investuje do odkupů společností - projektů "buy-out", dále do růstových projektů, a bohužel nejméně prostředků je investováno do začínajících podniků tzv. start ups.

Kolik projektů mají členové asociace aktivních v současné době a v jaké hodnotě, je-li taková informace k dispozici?

Členové CVCA uskutečnili od roku 1990 do roku 2009 více než 100 investic v celkové hodnotě 2 400 milionů EUR. Investovalo se do řady výrobních podniků i služeb, přičemž jednotlivým sektorem s největším podílem investovaných prostředků byly IT/telekomunikace/internet. V současné době spravují řádní členové asociace kolem 20 českých investic ve svém portfóliu a další se realizují. Jde například o společnosti Pietro Filipi, a.s.; CCS, a.s.; Computer Press, a.s.; Holmes Place Czech Republic, s.r.o.; Gumotex, a.s., VUES Brno s.r.o., Lanex a.s., Lexum a.s. a další.

Jaký je podíl využití PE/VC na hrubém domácím produktu v ČR a jak si vedeme v mezinárodním srovnání?

V ČR byl podíl investic na HDP 1,010 % v roce 2009 a 0,133 % v roce 2010.

Když jsme u terminologie, v čem se liší soukromý kapitál (PE) od rizikového (VC)?

Budeme-li se blíže zabývat definicemi private equity a venture kapitálu, můžeme se shodnout na následujícím vysvětlení. V obou případech jde o investici do veřejně neobchodované společnosti, za kterou investor získá podíl na základním kapitálu. Pojem private equity je názvem celé skupiny těchto investic. Private equity v sobě zahrnuje odkupy firem firemním (buy-out) nebo externím managementem (buy-in), ale i venture kapitál, což je kapitál investovaný do založení (seed), rozběhu (start-up) a dalšího rozvoje podniku.

Venture kapitál je v našem prostředí chápán jako středně až dlouhodobý kapitál investovaný formou kapitálového vstupu do společnosti. Za investici získává fond venture kapitálu podíl na základním kapitálu podniku a společně s finančními prostředky předává firmě také odbornou pomoc (princip "chytrých peněz"). Nejčastěji se jedná o finanční a strategickou pomoc při rozvoji firmy. Forma odborné pomoci se u jednotlivých investic liší a záleží na investorovi a podniku, na jaké formě se společně dohodnou. Může jít o aktivní posílení týmu ve vrcholových manažerských pozicích nebo pasivní roli poradce ve finanční oblasti. Investor většinou firmu obohatí o kontakty, které mohou být přínosné v různých oblastech podnikání a při získávání nových zákazníků.

Má-li podnik dobrý investiční záměr, proč si jednoduše nepožádá v bance o úvěr? Bankovní financování není v současné době příliš nabízeno pro projekty, které nejsou naprosto bez rizika.

V době finanční krize se banky začaly ještě více chránit před případným rizikem a podmínky pro poskytnutí úvěru ještě "přitvrdily". V současné době je možné žádat o úvěr na projekt, který s sebou nese minimální riziko. V případě rizikových projektů je lepší zajímat se o vstup kapitálového investora, který s určitou mírou rizika počítá a má s řízením takových projektů zkušenosti.

V jakých oborech loví PE/VC nejvíce? Jsou naopak odvětví, kterým se vyhýbá?

Záleží na fondech, jakým směrem se specializují. Některé fondy se zaměřují oborově a investují například do softwarových společností, společností působících v oblasti internetu nebo komunikací. Některé fondy nemají sektorové zaměření a investují do perspektivních projektů napříč obory.

Přináší PE/VC do firmy kromě kapitálu i "něco navíc", příp. co?

Equity, kterou fondy VC/PE poskytují je jeden z přínosů spojení podniku s investorem. Investor nabízí zároveň svoje know-how, kontakty a možnost poradit a pomoci s expanzí projektu na další trhy, případně i synergie s dalšími projekty, které investor má v portfoliu. Tomuto způsobu financování se také říká "smart money" (tedy chytré peníze).

Na rozdíl od úvěru PE/VC mění majetkové podíly ve firmě. Není to důvod k opatrnosti? Na druhé straně je menšinový podíl ve firmě dostatečnou zárukou pro uplatnění zájmů PE/VC?

Majetkové uspořádání po investici venture kapitálového či private equity fondu závisí vždy na dohodě mezi investorem a zainventovaným podnikem. Od počátku jednání o investici je tato otázka pečlivě diskutována a všechny potřebné právní záležitosti se řeší s advokátními kancelářemi. Majitel firmy, která hledá investora, se musí již před investicí připravit na to, že "přijde" o část svého podniku a bude nucen se dělit s investorem. Záleží na tom, zda je pro něj důležitější vlastnit 100 % podniku který má hodnotu x nebo 50 % podniku s hodnotou mnohonásobně vyšší.

Kdo je typickým zájemcem o PE/VC? A oslovuje poskytovatele PE/VC sám, nebo naopak členové asociace aktivně vyhledávají investiční příležitosti?

Typickým zájemcem v České republice bývá vyspělejší firma s delší historií, která se na trhu umí pohybovat, nastartovala svoji expanzi a potřebuje další finanční i jinou podporu, aby mohla růst a udržet si konkurenceschopnost na trhu. Většinou její majitel přemýšlí o tom, že chce za pár let z firmy úplně odejít a prodat ji. Pokud ji tedy bude prodávat, tak by to mělo být v době její expanze a nejvyšší hodnoty. Fondy si zajišťují deal flow různými způsoby. Navštěvují konference, semináře v regionech, kde mohou úspěšné projekty získat. Sledují informace v tisku a na internetu.

Existují nějaké legislativní nebo daňové bariéry, které brání většímu využívání PE/VC?

Pro podnikatele žádné zásadní bariéry neexistují. Celá transakce se musí řešit velmi pečlivě s právníky a daňovými poradci či auditory. Bariéry jsou na straně správců fondů soukromého kapitálu. Neexistuje jednoduchý způsob, jak založit fond private equity nebo venture kapitálu, který by měl stejné podmínky jako v zahraničí. Proto zatím na našem trhu působí fondy, které jsou domicilované mimo Českou republiku. V současné době dochází k přípravám nové legislativní úpravy, která by měla tuto bariéru překonat a usnadnit vznik fondů soukromého kapitálu na našem území.

 

CVCA (Czech Private Equity and Venture Capital Association) sdružuje společnosti působící v oblasti private equity a venture kapitálu v ČR. Jejími členy jsou firmy investující "venture capital" (řádní členové) a společnosti, které v oblasti private equity a venture kapitálu vykonávají poradenské služby (přidružení členové).

Petra Kursová

Od roku 2001 se v CzechInvestu věnovala malým a středním podnikům a podpoře jejich financování. Působila jako člen týmu hodnotitelů metodou EFQM. Vedla tým pracující na přípravě programu Kapitál, jehož cílem mělo být vytvoření venture kapitálového fondu se státní účastí. Tento fond měl být určen na investice do malých a středních podniků. Od roku 2006 zastávala pozici investičního manažera ve společnosti Arca Capital Bohemia. Ve funkci tajemnice CVCA je od roku 2005.