Turistovi bylo přímo chilskými policisty doporučeno, aby opustil zemi.

 Jiří Šmiták tak vyváznul prakticky bez trestu. Česká republika se aktivně podílela na obnově lesů, darovala 180.000 stromů a poskytla odbornou pomoc.

Před několika dny postihnul Torres del Paine další obrovský požár.

Hlavním podezřelým je izraelský turista Rotem Signer. Ten už takové štěstí jako Jiří Šmiták nemá. Byl mu odebrán pas a po dobu třech měsíců bude vyšetřován na svobodě. Hrozí mu maximální trest 60 dní ve vězení.

Národní park Torres del Paine byl na několik dní uzavřen, místní obyvatelé utrpěli v začínající hlavní sezóně značné ekonomické ztráty.

Shořelo přibližně 15 tisíc hektarů lesa. Velká část místních obyvatel je přímo závislá na turistice, která tímto požárem značně utrpí.

Obrovská spálená území značně snižují atraktivitu návštěvy národního parku.

Izraelští turisté (bagpackeři) mají v Chile a v Argentině velmi špatnou pověst. Chovají se bezohledně, jsou hluční , neustále se opíjí.  Naprostá většina Izraelců, kteří po Jižní Americe cestují, bezprostředně před cestou absolvovala několikaletou povinnou vojenskou službu.

Jih Chile v posledních týdnech trápí řada dalších požárů. Ministr vnitra vyslovil podezření, že požáry jsou kvůli ekonomickým politickým zájmům zakládány úmyslně.  Požárníci objevili padesát ohnisek požárů, která byla založena podobným způsobem. Při požárech zatím bylo zničeno několik stovek domů a zemřel minimálně jeden člověk, který se odmítnul evakuovat a šest pracovníků, kteří se podíleli na hašení požárů. Při hašení požárů pomáhají i další jihoamerické státy - Brazílie, Argentina a Uruguay.

Fotografie z mé návštěvy národního parku Torres del Paine v dubnu 2011 zde - http://www.facebook.com/media/set/?set=a.191317100914340.45628.170360139676703&type=1.