+

ČEŠTÍ DRŮBEŽÁŘI SPLNILI POŽADAVEK EU NA KLECE

Čeští drůbežáři splnili požadavek Evropské unie a chovají nosnice již jen v takzvaných obohacených klecích, ve kterých mají slepice především větší prostor k obývání. ČTK to řekli mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben a Dagmar Tůmová z Českomoravské drůbežářské unie.

Takzvané obohacené klece mají přinést větší komfort pro chovanou drůbež, zároveň však zvyšují náklady chovatelů, a tím i cenu jimi produkovaných vajec.

V obohacených klecích je pro každou slepici vyhrazena o třetinu větší plocha, musí mít také k dispozici hrabaniště, hnízdo nebo například hřad.

(Nejen cena potravin, ale i kvalita života zvířat je důležitá.)

-

POŽADAVKY NA KVALITU LONI NESPLNILO 15 % VZORKŮ POTRAVIN

Kvalitativním požadavkům loni nevyhovovalo 15 % kontrolovaných potravin, uvedli ve čtvrtek 5. ledna na tiskové konferenci zástupci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI). Předloňský výsledek nesdělili. Nejčastější problémy loni byly například s džemy, vínem a medy. Přibývá prý případů, u nichž je podezření na záměrné šizení ze strany výrobců; většinou jsou to potraviny z dovozu. Inspekce proto zintenzivňuje kontrolu jakosti potravin. "Některá naše zjištění poslední dobou jsou alarmující," řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta. Jako příklad uvedl ovocný džem, v němž bylo jen 15 % ovocné složky, či jakostní víno pančované vodou. "Rozdíl je tak obrovský, že už to nemůže být technologická nedokonalost. My se domníváme, že už je to cíleně," podotkl Šebesta. Dodal, že inspekce se bude kontrolám jakosti potravin intenzivně věnovat i letos. Při kontrolách kvality potravin inspektoři SZPI loni zkontrolovali celkem 3571 výrobních šarží. Právním předpisům nebo tvrzením na obale nevyhovovalo 536 z nich. Mezi nejvíce problematické skupiny potravin kromě vína, džemů a medu patří například také masné výrobky a produkty z ryb.

(A co teprve udělá s kvalitou potravin zvýšené DPH?)