+

VZPOURA DODAVATELŮ

Na začátku letošního roku se několik velkých dodavatelů v Čechách vzbouřilo proti cenové politice obchodních řetězců a vypovědělo jim smlouvy. Například potravinářská společnost PepsiCo přestala kvůli nízkým výkupním cenám dodávat do tuzemských prodejen Tesco nápoje Pepsi, Mirinda, ledové čaje Lipton či brambůrky Lays, Fruko-Schulz přestalo dodávat lihoviny do Lidlu pod jeho privátní značkou. Již dříve začaly odmítat dodávat své výrobky řetězci Kaufland společnosti Danone a Ferrero. Prezident SOCR Zdeněk Juračka se na Retail Summitu vyjádřil, že tyto kauzy nebere jako nijak zásadní excesy: "Je to jen otázka hry, kdy se zas sejdou dva kohouti na jednom smetišti," prohlásil s tím, že vylistování těchto výrobků dává tak tři týdny.

(Tak uvidíme, zda se Juračkova prognóza naplní.)

-

DOVOZ NEPOVOLENÝCH VAJEC

Státní veterinární správa v lednu zakázala prodej více než 130 tis. vajec z Polska. Odhalili je při kontrole ve velkoskladu Lidlu ve Stránecké Zhoři na Žďársku. Vejce pocházejí od polských firem, které chovají slepice v nepovolených menších klecích, sdělil mluvčí Ministerstva zemědělství Jan Žáček. Již dříve veterináři ze stejného důvodu zakázali prodej zhruba 470 tis. polských vajec.

"Zásilka, kterou objevili inspektoři ve Stránecké Zhoři, bude vrácena zpět zemi původu," uvedl mluvčí. Později zadrželi veterináři další tři zásilky. Ve velkoskladu Lidlu v Cerhovicích a Brandýse nad Labem bylo 166 260 vajec, v zásilce dodané do společnosti EUFI bylo nalezeno 302 400 nejasně deklarovaných vajec.

První případ, kdy byla v Česku zachycena vejce z chovu s nevhodnými klecemi, se objevil zhruba v polovině ledna. Inspektoři je odhalili v obchodě Kaufland v Olomouci, kam vejce dodal polský výrobce Ovotek.

(Pravidla tu nejsou proto, aby se obcházela.)