Kdo si cení dlouhodobě dobrého vztahu k zákazníkovi, ten by měl zvážit i jiná kritéria než jen cenu. Především je to dlouhá životnost výrobku spolu s velkou výkonností. Čím déle poskytují solární moduly vysoké výnosy elektřiny, tím více se vyplácí počáteční investice. Tak se zvýší šance, že zákazník instalatéra doporučí, anebo se na něj obrátí s novými zakázkami.

Záruka na výkon a testy nejsou samozřejmostí

Co odlišuje dobré solární moduly od špatných? Důležitým vodítkem je záruka na výkon. Napří-klad výrobce solárních modulů SCHOTT Solar z Mainzu zaručuje, že jeho moduly ze skla a fólie podávají vysoký výkon 25 let a moduly z dvojitého skla dokonce 30 let. Výrobky procházejí četnými zátěžovými testy, mimo jiné vystavením extrémním teplotním rozdílům, trvalé vlhkosti a velkému plošnému zatížení. Přísná kontrola kvality vede ke konečnému schválení konstrukce podle platných testovacích kritérií IEC. V případě certifikace IEC 61215 se jedná o celosvětově uznávanou normu kvality pro krystalické fotovoltaické moduly. SCHOTT Solar navíc vystavuje moduly i přísnějším testům, než jaké předepisuje IEC. Přitom se simuluje provozní doba o minimálně 20 letech.

Další možností, jak porovnat kvalitu modulů různých výrobců, jsou výsledky poskytované nezávislými zkušebními laboratořemi. Například TÜV Rheinland ve svém testu Energy Yield 2010 měřil a navzájem porovnal výnos energie z fotovoltaických modulů v průběhu jednoho roku. Na rozdíl od mnoha jiných testů nepoužili zkušební technici žádné klimatické komory ani sluneční simulátory, ale zjistili skutečný energetický výnos. Vítězem se stal modul SCHOTT PERFORM POLY 225 (220-240), který vykazuje mimořádně vysoký jmenovitý výkon.

Společnost Schott neustále pracuje na optimalizaci energetické výtěžnosti. Pro zajištění funkčnosti modulů ve všech klimatických oblastech testuje své moduly dokonce na zkušebních instalacích ve vybraných místech po celém světě. Také Fraunhoferův institut naměřil u modulů firmy SCHOTT ještě po 25 letech provozu stále více než 90 % původního výkonu.

Instalace je rozhodující

Samotná kvalita solárních modulů však sama o sobě nerozhoduje o hospodárnosti fotovoltaického zařízení. Dalším důležitým předpokladem je také správná instalace. Chybně namontované moduly většinou nepodávají požadovaný výnos elektřiny. Nedodrží-li se pozice upevnění při instalaci, mohou vzniknout trhliny ve skle a do modulu vnikne vlhkost. Mimoto hrozí poškození při zatížení sněhem nebo větrem.

K výpadku výnosů dochází i tehdy, když jsou jednotlivé moduly připojeny chybně, nebo nejsou připojeny vůbec. Další, mnohem závažnější chyba, spočívá v chybném elektrickém propojení, které vede k poškození bypassových diod přepólováním. Tato chyba dokonce ohrožuje bezpečnost zařízení. Instalatéři by proto vždy měli postupovat podle montážního návodu výrobce. Tím je rovněž zajištěno záruční plnění, které platí při nezaviněných škodách. Chyby při montáži výrobce nekryje záručním plněním a povinné ručení je pak záležitostí instalační firmy.

Nejlepší pomoc

Společnost SCHOTT Solar provádí pravidelná školení pro instalatéry s cílem zabránit montážním chybám, poskytuje jim komplexní a srozumitelné pokyny a nabízí marketingovou podporu.