Ve městě Tabatinga pobývá několik stovek Haiťanů a čekají tu přesně tři měsíce na vyřízení víza. Poté míří po Amazonce většinou do města Manaus, kde si hledají práci, která jim splatí dluhy za drahou dopravu do Brazílie a později pomůže uživit jejich rodiny na Haiti. Brazilci mají k Haiťanům velmi přátelský vztah a snaží se jim pomoci začlenit se do společnosti.

Hned po příjezdu do Manaus na ně čekají místní dobrovolníci, kteří jim zařídí dočasné ubytování až do doby, než si najdou práci a osamostatní se. Najít práci v Manaus jim prý trvá pouze jeden až dva týdny. Mnozí pracují ve stavebnictví, které v Brazílii v souvislosti s blížícím se mistrovstvím světa ve fotbale prožívá boom. Minimální brazilská mzda činí v přepočtu asi 7000 Kč a životní náklady v Manaus jsou srovnatelné s těmi českými.


Do Brazílie už doputovalo přibližně 5.000 Haiťanů a přibývají další. Mnozí z nich zaplatili převaděčům za cestu na hranice kolem čtyř tisíc dolarů. 12.ledna, tedy přesně dva roky po ničivém zemětřesení, přestala Brazílie vyřizovat na hranicích nová víza a zavedla kvótu 100 imigrantů včetně rodinných příslušníků měsíčně. Ti si už víza budou vyřizovat výhradně na Haiti. Co se stane s Haiťany, kteří na hranice dorazili po 12.lednu, dosud není jasné.


Brazilský ekonomický boom a velké množství pracovních příležitostí  do této multikulturní země neláká pouze Haiťany. Z krizí zasaženého Portugalska, které Brazílii kdysi kolonizovalo, se sem jen během posledního roku přistěhovalo přes 50.000 Portugalců a legálně jich v Brazílii žije už 330 tisíc! Mnozí imigranti z Portugalska jsou vzdělaní profesionálové, kteří nemohou ve své zemi najít uplatnění.Ze Španělska, kde je více než dvaceti procentní nezaměstnanost a každý druhý mladý člověk je bez práce, přicestovalo během roku 2011 kolem třiceti tisíc imigrantů. Do Brazílie se stěhují ii občané okolních chudších států - zejména Bolívijci a Paraguayci.

Brazílie je velmi otevřená země, která během vlády populárního prezidenta Luly používala slogan: “Brasil - um país de todos” - tedy “Brazílie - země všech”. V zemi s téměř 200 miliony obyvatel nyní žije legálně asi 1,5 milónů cizinců, tedy o polovinu více než před rokem. V zemi je velké množství pracovních příležitostí a slušné mzdy pro kvalifikované pracovníky. Zemi se ekonomicky daří a i obyčejní Brazilci Vám na potkání pyšně sdělí, že jejich země je sedmou největší ekonomikou světa. V roce 2014 bude dvanáct brazilských měst hostit MS ve fotbale a o dva roky později se v Rio de Janeiro budou konat Olympijské hry. Aktuální slogan Brazílie pod vládou prezidentky Dilma Rouseff zní: “Brasil - país rico é país sem pobreza” - “Brazílie - bohatá země a země bez chudoby”.