Řada středních a velkých firem se potýká se zbytečně velkými náklady na svoji IT infrastrukturu. Privátní cloud od Microsoftu přitom dokáže provozní, ale i investiční náklady na servery snížit a ještě pomůže ochránit vaše stávající investice do IT.

Proč se zajímat o privátní cloud?

Privátní cloud je zajímavý pro firmy, které své servery počítají v desítkách. Dokáže totiž zajistit bezproblémový chod všech klíčových IT aplikací při minimalizaci nákladů na jejich správu, údržbu i zálohování. Zátěž administrátorů, nároky uživatelů na jejich čas i pravděpodobnost vzniku případných problémů rostou exponenciálně s každým novým serverem. U privátního cloudu to však neplatí. Ten zavádí řadu velice důležitých nástrojů pro automatizaci správy a údržby serverů, které odfiltrují od administrátorů zbytečné stavové informace a naopak je upozorní na kritické události, které je třeba ihned řešit. Upozorní rovněž na problémy, které teprve nastanou, jako například ubývající místo na disku, přílišné zatížení určitého serveru apod. Privátní cloud navíc umožní zvýšit dostupnost serverové infrastruktury, zajistit její vysokou flexibilitu, to vše bez nárůstu personálních nákladů souvisejících s IT a obvykle ještě s dosažením úspor při pořízení serverů a storage řešení.

Virtualizace serverů přináší vyšší dostupnost při úspoře na hardwaru

Privátní cloud vždy využívá virtualizovaného prostředí, které výrazně usnadňuje vytváření nových serverů a zároveň umožňuje maximalizovat využití dostupných hardwarových prostředků. Jednotlivé aplikace sdílejí fyzické hardwarové prostředky, čímž je zajištěno jejich efektivnější využití. Statisticky se tak nikdy nestane, aby výkonové špičky přišly u všech aplikací najednou. Virtualizace tedy přináší úspory na investicích do hardwaru. Bez ní je u každého jednoho serveru nutné volit takovou konfiguraci, aby byl schopen výkonovou špičku zvládnout. U privátního cloudu je navíc vždy využito více fyzických serverů (tzv. nodů), čímž je dosaženo vyšší dostupnosti a zajištění chodu serverové infrastruktury i v případě fyzické poruchy jednoho ze serverů. Privátní cloud od Microsoftu přitom může být postaven jak na vlastním virtualizačním prostředí Windows Server Hyper-V, tak i na konkurenčních nástrojích VMware či Citrix. Základní filozofií Microsoftu je v tomto ohledu maximální ochrana zákazníkových investic, i za cenu toho, že nebude vše od Microsoftu.

Microsoft System Center snižuje provozní náklady a zavádí proaktivitu

Dalším důležitým stavebním kamenem je rodina nástrojů Microsoft System Center 2012 v edici Datacenter. Ta zajišťuje maximální dostupnost celé IT infrastruktury prostřednictvím řady nástrojů, jejichž společným jmenovatelem je maximální automatizace všech úkonů spojených se správou a údržbou serverů, včetně třeba zálohování a obnovy dat. System Center zajišťuje dohled nejen nad servery a jednotlivými aplikacemi, ale i nad síťovými prvky, storage řešením atd. To, co dříve museli administrátoři provádět ručně a z množství nejrůznějších aplikací, teď zvládnou z jednoho prostředí. Řadu úkonů navíc díky automatizaci už vůbec nemusejí provádět. Součástí celého řešení je i bezpečnostní řešení pro servery, které je chrání před hackerskými útoky i škodlivým softwarem. Větší firmy zase ocení System Center Orchestrator. Ten jde v automatizaci správy a údržby tak daleko, že podporuje kompletní trouble ticketing včetně předpřipravených automatizovaných úkonů, které v případě vzniku určité události mohou provést plně automaticky celou sérii kroků zahrnující různé části IT infrastruktury. Obrovskou výhodou privátního cloudu od Microsoftu je také licencování - platí se jen podle počtu procesorů, které infrastruktura využívá. Žádné "sankce" za velikost paměti ani počet virtuálních strojů jako u některých jiných řešení zde nejsou.

Samoobslužnost přináší vyšší flexibilitu a nižší personální náklady

Posledním stavebním kamenem privátního cloudu od Microsoftu je samoobslužnost, kterou má na starosti Microsoft System Center App Controller. Díky ní mohou vytvářet nové servery sami uživatelé prostřednictvím jednoduchého webového rozhraní. Ve velkých firmách se zavedeným rozpočtováním je tak vytvoření například poštovního serveru pro externí obchodní službu otázkou minut, a to včetně jeho instalace, konfigurace, začlenění do automatizovaného dohledu, systému zálohování atd. Vše se totiž provede plně automaticky. Bez privátního cloudu přitom bylo potřeba vyčlenit peníze v rozpočtu minimálně rok předem, a to jak na nákup, tak na interní náklady IT oddělení, následně provést výběr dodavatele hardwaru, objednat servery, nainstalovat je atd. U privátního cloudu IT oddělení nemusí do těchto rutinních procesů vůbec zasahovat a může se věnovat systematickému rozvoji IT pro lepší podporu klíčových firemních procesů. Firma tak s privátním cloudem nejen ušetří a při stejném personálním obsazení zvládne větší množství serverů a aplikací, ale hlavně uvolní ruce IT oddělení pro další rozvoj.