Při současném slabém ekonomickém růstu EU a vysokých vládních dluzích se již nelze dále dívat na veřejné výdaje jako na hlavní motor evropské ekonomiky. Leasing je důležitým zdrojem financování investic malých a středních podniků a podpora tohoto trhu může zajistit, že budou více investovat a rozšiřovat se. Leasing může hrát důležitou roli k uzdravení evropské ekonomiky, konstatuje zpráva Oxford Economics k využívání leasingu malými a středními podniky v EU.

Studie vznikla z podnětu Federace evropských leasingových asociací (Leaseurope) a byla představena na březnové tiskové konferenci České leasingové a finanční asociace. Na anketní otázky odpovídali představitelé téměř 3000 malých a středních podniků z devět sektorů ekonomiky v osmi zemích EU, které dohromady vytváří 83 % evropské ekonomiky a tvoří 78 % evropského leasingového trhu. Analýza vystihuje celoevropské trendy přístupu malých a středních podniků k leasingovému financování jejich investic a úlohu leasingu v ekonomice EU, konstatoval generální tajemník ČLFA Jiří Pulz, který prezentoval závěry studie. Cílem výzkumu bylo zjistit a zdokumentovat, do jaké míry a z jakých důvodů malé a střední podniky využívají leasing a jakou úlohu hraje leasing pro investice malých a středních podniků i pro celkový ekonomický rozvoj.

Podle výsledků studie v roce 2010 malé a střední podniky využívaly leasing pro financování svých investic ve větší míře a častěji, než jiné vnější zdroje financování. Leasing je jimi využíván ve větším rozsahu než dlouhodobé úvěry. V roce 2010 byly v EU financovány leasingem investice malých a středních podniků za cca 100 mld. euro a pro rok 2011 studie předvídá sumu cca 112 mld. euro.

U začínajících podniků je leasing nejdostupnějším zdrojem vnějšího financování a v roce 2010 ho využilo 40 % dotazovaných. Míra využívání leasingu roste s velikostí podniku. U mikropodniků (do devíti zaměstnanců) dosahuje 10 %, u malých podniků (od 10 do 49 zaměstnanců) 16,4 % a u středních podniků 17,6 %. Dalším závěrem studie je fakt, že malé a střední podniky využívající leasing investovaly o 57 % více než ostatní a nadále roste počet podniků využívajících leasing k zahájení podnikatelských aktivit (v roce 2010 vzrostl o čtvrtinu proti situaci v roce 2008). Podle Jiřího Pulze jako hlavní výhody a zároveň důvody volby leasingu pro financování svých investic uváděly dotázané podniky možnost plného financování investice bez dodatečného zajištění, zlepšení možností nakládání s provozním kapitálem a dále odbřemenění od vlastnických povinností.

Pro srovnání, podíl leasingu na financování investic malých a středních podniků dosáhl v roce 2010 16,7 %, přičemž podíl leasingu na financování investic všech typů ekonomických subjektů (tzn. včetně velkých podniků) dosáhl jen 12,9 %. Podíl malých a středních podniků na pracovních místech v EU tvoří 67 % a v současné době je jejich podíl na ekonomickém růstu vyšší, než u velkých podniků. Pro zajímavost, malé a střední podniky představují 99,8 % všech ekonomických subjektů v EU.

Současná finanční a hospodářská krize se odrazila celosvětově a přispěla k formování nového prostředí pro mnoho hráčů. Leasingové společnosti se novému prostředí přizpůsobují mimo jiné i novými obchodními modely a vnímáním hodnot, což spouští zásadní změny v leasingové průmyslu.

Součástí studie jsou také tři scénáře přínosu využívání leasingu malými a středními podniky pro ekonomický růst EU. První scénář uvádí, že pokud by podíl leasingu na financování investic malých a středních podniků rostl dosavadním tempem, vedlo by to do roku 2020 k růstu HDP v EU o 0,9 - 1 %. Stejný dopad na HDP v EU by podle druhého scénáře mělo rozšíření využití leasingu v mikropodnicích na současnou míru jeho využívání malými podniky. Třetí scénář uvádí, že pokud by současný podíl leasingu na financování investic malých a středních podniků vzrostl na úroveň, která byla dosažena před rokem 2008, tak by HDP v EU ročně rostl o 1,5 %, tedy o 200 mld. euro.