Nízkoprahové sociální služby (terénní programy, nízkoprahové kluby pro děti a mládež, kontaktní centra) jsou účinnou formou sociální práce, která v sobě zahrnuje prvky prevence i pomoci. „Nelehká práce s mládeží, ale i dalšími skupinami obyvatel ohroženými negativními sociálními jevy, jakými jsou například sociální vyloučení, závislosti na psychotropních látkách či bezdomovectví, si zaslouží ocenění,“ říká Martina Zikmundová, ředitelka ČAS, a dodává: „V současnosti je v České republice existence služeb sociální prevence ohrožena. V regionech dochází k propouštění kvalifikovaných pracovníků a razantnímu omezování služeb. O to více si vážíme podpory od Nadace Vodafone.“
Nadace Vodafone ČR od roku 2006 systematicky podporuje prevenci negativních jevů souvisejících s dospíváním formou podpory nízkoprahových sociálních služeb pro děti a mládež. „Tato podpora byla v loňském roce oceněna Hlavní cenou za filantropii v kategorii velká firma za dlouhodobou podporu, kterou uděluje Nadace VIA,“ říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone ČR a dodává: “V letošním roce jsme podpořili přípravu projektu ČAS Streetwork online, jehož cílem je vytvářet metodiku práce streetworkerů v prostředí internetu.“
Vítěz Časované boty v kategorii: „Osobnost roku 2011“
Osobností roku 2011 mezi pracovníky nízkoprahových programů se stal Michal Zahradník, metodik služeb, lektor, supervizor a kontaktní pracovník. Michal Zahradník je výjimečně talentovaný kontaktní pracovník a lektor, který řadu let pracoval s klienty v přímé práci, ale inspiroval a učil mnoho kolegů, včetně těch začínajících. Ovlivnil a k oboru nízkoprahových sociálních služeb přivedl mnoho osobností. Vedl a rozvíjel o.s. Šance pro Tebe v Chrudimi, kde působí i v současnosti jako metodik kvality služeb. „V České asociaci streetwork vyniká jako lektor i jako tvůrce vzdělávacích programů. Michal Zahradník publikuje, přednáší, je lektorem-juniorem v kurzu supervize a také předsedou Rady pro etiku a supervizi ČAS,“ hodnotí přínos Michala Zahradníka Martina Zikmundová, ředitelka ČAS.
Dalšími nominovanými na letošní Časovanou botu byly a čestné uznání obdržely: Markéta Lukáčová, vedoucí kontaktního centra a terénního programu občanského sdružení Prostor pro uživatele drog v Kolíně a Simona Zatloukalová, koordinátorka nízkoprahových zařízení pro děti a mládež KLÍDEK o.s. Prostor Pro z Hradce Králové.
Vítěz Časované boty v kategorii Nadace Vodafone ČR: „Pracovní tým roku 2011“
Nejlepším pracovním týmem v oblasti nízkoprahových programů se stal tým občanského sdružení Rozkoš bez Rizika z Prahy (R-R), které se zaměřuje především na osoby s rizikovým sexuálním chováním. Jedná se převážně o ženy poskytující placené sexuální služby. Pomoc spočívá v prevenci, diagnostice a léčbě sexuálně přenosných infekcí, a v poskytování sociálních a terapeutických služeb. "Terénní program Rozkoše bez Rizika zahrnuje devět týmů působících ve dvanácti krajích České republiky v místech výskytu placených sexuálních služeb. Pro terénní práci využívá mobilní venerologickou ambulanci, kde je možné provádět podrobnější venerologická vyšetření. Ročně provede přibližně dva a půl tisíce testů na HIV," říká Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone ČR. R-R rozvíjí nové metody potřebné k terénní práci s klientelou, a to tzv. online monitoringem, při kterém pracovníci sledují portály zaměřené na placené sexuální služby, servery zákazníků sexuálních pracovnic s cílem poskytovat kvalitnější sociální služby. R-R v dubnu 2012 oslaví 20 let své existence a činnosti.
Čestné uznání za dlouhodobý přínos pro rozvoj oboru nízkoprahových sociálních služeb obdrželi a dalšími nominovanými jsou: Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež KLÍDEK; Prostor Pro o.s.; Hradec Králové a Nízkoprahový klub Vrakbar; Oblastní charita Jihlava.
Časovaná bota v kategorii Správní rady České asociace streetwork, o.s.: „Mimořádný přínos“
Zvláštní Cenu Správní rady ČAS za mimořádný přínos pro nízkoprahové programy a terénní sociální práci obdržel in memoriam terénní sociální pracovník Josef Wünsch. Josef Wünsch začal v oboru pracovat v roce 1997, nejprve jako dobrovolník, později jako kmenový pracovník Terénních programů Drop In Praha. V této organizaci pracoval na ulici až do roku 2010. Mezi jeho aktivity patřil první romský výměnný program v Praze pro občanské sdružení HOST. Od roku 2001 pracoval rovněž jako streetworker Městské části Praha 3. Věnoval se práci s drogově závislými, osobami bez přístřeší a mimo to také doprovázel klienty na úřady a jiné instituce. Josef Wünsch vždy aktivně propagoval obor nízkoprahových sociálních služeb, provázel a zaškoloval nespočet studentů a mladých budoucích kolegů. Charakterizovala ho bohatá přednášková činnost a nebál se ani spolupráce s médii. Josef Wünsch zemřel 18. ledna 2012.
Profily oceněných naleznete zde: www.streetwork.cz/vyrocnicena2011
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist