Debata o tom, co vlastně Mezinárodní měnový fond ukuchtil ve své podzimní zprávě o vývoji světa, cloumá světovými médii. Bruselský blog deníku Financial Times se ještě vrací k tomu, jak MMF napsal, že vlády špatně odhadly finanční multiplikátor škrtů (resp. austerity measures). Jedno ušetřené euro nesníží hospodářský růst o půl procenta (jak se předpokládalo), ale až o 1,7 procenta (podle MMF o 0,9 až 1,7 procenta), tedy o více než jedno euro.

Skrze škrty, resp. skrze úsporná opatření lze dojít k tomu, že se ekonomiky dostanou do horší situace než na počátku. Mimochodem MMF odvedl i dobrou PR práci ve vztahu k OECD. Ve své zprávě mimo jiné hodnotí, které nadnárodní organizace nejhůře odhadly skutečný multiplikační efekt, tedy dopad šetření na růst. MMF odhalil, že nejhůře je na tom on sám, druhá nejhorší je Evropská komise a nejlepší výpočty a odhady předvedla pařížská OECD.

Nové závěry MMF samozřejmě automaticky neznamenají, že škrtat ani zvyšovat daně se nyní nemá. Celé je to samozřejmě mnohem složitější.

Ekonom Jean Pisani-Ferry, šéf vlivného think tanku Bruegel, napsal, že toto „odhalení systémové chyby“ směřuje k nastartování zcela zásadní a nové politické debaty. A debata to bude nejen politická. Nepochybně ji bude doprovázet i podnětná diskuse ekonomů, a proto tuto otázku nabídneme i k debatě na iHNed.cz.

Mimochodem ekonomů je třeba se zeptat i na další výrazný moment celé debaty o zprávě MMF, tedy na to druhé, co je na ní nejpodstatnější. MMF varuje eurozónu před úprkem kapitálu a před prudkým zmenšováním bilancí bank, ke kterému dochází a hlavně brzy docházet začne. MMF taktéž varuje eurozónu před ustupováním z plánů na bankovní unii.

Zastavit neblahý vývoj může právě a jedině bankovní unie.

Jack Welch, známý manažerský guru v důchodu, překvapil trhy tím, že zprávy o prudkém poklesu americké nezaměstnanosti v měsíci září (ta se dostala na úroveň 7,8 procenta) označil za zfalšované ve prospěch Obamy. Na Twitter napsal: „Tihle hoši z Chicaga udělají cokoli. Neumějí debatovat, tak alespoň mění čísla.“

Tímto výrokem Welch prokázal značnou míru ignorance a neurvalosti a poškodil svoji vlastní důvěryhodnost. Například tento sloupek agentury Reuters hezky vysvětluje, proč je představa, že lze v USA falšovat statistiky, zcela nemístná, protože ochranné požární zdi fungují zcela bezpečně.

Ovšem z hlediska trendů ta zpráva nevypovídá vůbec o ničem. To bychom potřebovali data za celou řadu měsíců. Osmiprocentní prolomení směrem dolů je sice důležitý politický předvolební symbol, ale soudě podle průzkumů Obamovi zatím příliš nepomohl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist