Na diskuzním setkání v Uherském Hradišti jste předpovídal, že krize potrvá dvacet let. Nejste trošku skeptický?
Je krize a krize. Já jsem studoval do detailů krizi ve třicátých letech, která postihla USA a Německo. Hlavně Německo, protože se často zapomíná, že německá ekonomická krize byla mnohem horší než americká. USA se z toho dostaly, aniž by to mělo vliv na demokratický systém. Ale v Německu krize vedla až k nástupu Hitlera.
Toto všechno se mi hodilo v posledních letech. V období nejhlubší deprese od září 2008 do března 2009 mi tyto historické zkušenosti dodávaly silnou naději. Říkal jsem si, že tato krize je systémově překonatelná a nezasáhne do jádra fungování ekonomiky s vědomím, že USA se z toho dostanou a jednou možná i Evropa.


Na jak dlouho podle Vás tento útlum v Evropě potrvá?
Evropa má dva zásadní problémy. Z hlediska bankovních úvěrů je mnohem zadluženější než Amerika, asi čtyřikrát. Na státní úrovni je zadlužení podobné. Takže není dost možné, aby růst eurozóny byl financován expanzí bankovních úvěrů. Tento zdroj růstu se už vyčerpal. Evropa bude teď na několik desetiletí slabší, smiřme se s tím.
Můžeme se podívat ještě na jinou dlouhodobě trvající krizi. Japonsko mělo bublinu bankovních úvěrů v osmdesátých letech. Ta splaskla přesně na rozhraní let 1989 a 1990. Od té doby Japonsko trpí prakticky nepřetržitou bankovní krizí, která je doprovázena dlouhou hospodářskou recesí a na japonské poměry poměrně vysokou nezaměstnaností kolem pěti procent. Je to vidět na Japonském indexu NIKKEI , který v prosinci roku 1989 dosahoval téměř 40 tisíc bodů, dneska je na úrovni přibližně 13 tisíc bodů. To znamená, že všechny poučky investičního trhu v horizontu pěti let přestávají fungovat, protože, kdo investoval v prosinci 1989 do japonského indexu a držel ho 23 let, tak stále ještě není ani na polovině původní hodnoty. To je docela průšvih, který převrací na hlavu všechny tradiční poučky o investičních horizontech. Ale existuje přece jen náhled, který z toho dokáže něco vytěžit.


Celý rozhovor najdete v aktuálním čísle měsíčníku FP-Finanční poradce, které vychází 25. dubna.