Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze očekává v letošním roce pokles ekonomiky o 0,2 procenta, zatímco v lednu předpovídala stagnaci. Oživení ekonomiky by mělo nastat v roce 2014, kdy by podle ČBA měla ekonomika růst o 1,8 procenta.

Česká národní banka v aktuální prognóze z února počítá letos s poklesem ekonomiky o 0,3 procenta. Ministerstvo financí podle poslední prognózy z ledna odhaduje letos mírný růst ekonomiky o 0,1 procenta.

Podle Petra Dufka, člena vědeckého grémia ČBA a ředitele makroekonomického výzkumu ČSOB, bude opět největším tahounem české ekonomiky zahraniční obchod. "Jeho výsledky se každým měsícem lepší, a i když celková dynamika exportu v posledních měsících klesá, je pokles daleko pomalejší než u importu."

Prognóza také uvádí příznivější data u míry nezaměstnanosti. Ta již dosáhla vrcholu v prvním čtvrtletí a díky vlivu sezonních prací by měla postupně mírně klesat. Dle metodiky Ministerstva práce a sociálních věcí počítá asociace s výsledkem pod osmi procenty.

Pokles inflace přispěje ke snížení tempa poklesu reálného disponibilního důchodu, naproti tomu sehrají negativní roli mj. změny ve valorizaci penzí. Dynamika spotřeby domácností se tak udrží v mírně záporné hodnotě, což však představuje podstatně příznivější stav než v loňském roce. "Očekávanou stabilizaci v oblasti spotřeby podporují data o výběru daní za první kvartál letošního roku, proti ní jsou však některé údaje z maloobchodních tržeb," míní Dufek.

Česká měna by měla v letošním roce nepatrně posílit, sledované úrokové sazby zůstanou na dnešních velmi nízkých hodnotách a růst by měly i bankovní úvěry. "Navzdory přetrvávající nepříznivé ekonomické situaci stále prognózujeme růst bankovních úvěrů o 2,7 procenta při silnějším růstu v sektoru domácností (3,5 procenta). Oživení ekonomiky se do poptávky po úvěrech promítne až se zpožděním," soudí Jaromír Šindel, člen Vědeckého grémia ČBA a hlavní ekonom Citibank pro Českou republiku.

Výhled do roku 2014 je pak lehce optimistický. Za předpokladu, že naplnění prognóz pro letošní rok, by měl ten následující přinést urychlení růstu ekonomiky na 1,8 procenta s mezikvartálními hodnotami okolo půl procenta. Zlepšení situace na trhu práce bude jen pozvolné, protože růst ekonomiky bude stále pod dvěma procenty, která jsou vnímána jako hranice pro oživení tohoto trhu.

Šindel však upozorňuje na nejistotu ohledně vývoje inflace. "Odeznění letošních daňových změn se projeví jejím poklesem, současně ale není jasné, zda dojde k oživení poptávkové inflace." Dlouho očekávaná stabilizace české i evropské ekonomiky pak podle prognózy povede i k mírnému posílení kurzu koruny proti dolaru, které zkoriguje dnešní z historického pohledu slabší hodnoty koruny vůči euru.

Analytici České spořitelny očekávají v letošním roce ve své dubnové prognóze pokles ekonomiky o 0,3 procenta. V následujícím roce počítají s oživením ekonomiky a růstem o 0,9 procenta. Výraznější výkon ekonomiky lze podle ekonomů banky čekat až v roce 2015, kdy by hrubý domácí produkt měl stoupnout o 2,2 procenta.

"V letošním roce pozorujeme první náznaky zlepšování situace - zlepšila se spotřebitelská důvěra i předstihové indikátory, lehce oživuje průmyslová produkce. Mnohem lépe se bude vyvíjet poptávka domácností, i když i letos ještě klesne," uvedli analytici spořitelny. -