V úvodu Miloš Zeman vyjádřil podporu evropské integraci:''Evropská integrace je cesta jak zvýšit efektivitu všech členských států a jak zvýšit mezinárodní prestiž EU''. Zároveň však vyjádřil nesouhlas s různými nařízeními, která přicházejí z Bruselu.

Zmínil především změnu normy na likéry, která postihla i Becherovku, úsporné žárovky nebo 40% kvóty pro ženy v zastoupení ve špičkách velkých podniků.

Expremiér dále uvedl, že nechce jednotný evropský superstát bez národních států: ''Já jako zastánce evropské federace jsem proti evropskému superstátu s jednotným sýrem, s jednotným pivem.''

Celý rozhovor zde:

Euro okolo roku 2017

Na otázku „Co je možné udělat s problémem byrokracie v EU?“ reagoval: ''Rozšířit pravomoci Evropského parlamentu. Evropský parlament je v současné době jediný parlament, který nemá plnou zákonodárnou iniciativu a má v tomto smyslu daleko menší kompetence než parlamenty národní.''

Přál by si též společnou evropskou vládu, jíž by docílil politizací dosud striktně úřednické Evropské komise. Případných sporů mezi politickými reprezentacemi členských států a politicky zabarveným nadstátním orgánem se nebojí. Zeman též odhadl, že Česko by jednotnou Evropskou měnu mohlo přijmout okolo roku 2017.

Na hypotetický scénář, při kterém by prezidentu Zemanovi na stole přistálo rozhodnutí české vlády ratifikované parlamentem o vystoupení z EU by „před podpisem žádal referendum a argumentoval bych pro nevystoupení z Evropské unie.''

Rozhovor se také stočil k exprezidentovi. Miloš Zeman uvedl, že Václav Klaus odkryl fenomén, kterému se říká eurohujerství. Bývalý předseda sociální demokracie cítí potřebu kritizovat EU a tím ji vylepšovat: ''Eurofederalista musí být prvním povolaným kritikem EU,'' řekl na závěr.

 

Více detailů z natáčení, povedené a nepovedené fotky i další aktuality najdete na naší fanpage. Rozhovor proběhl v prosinci 2012.

 

ROZHOVORY O EVROPĚ S KANDIDÁTY NA PREZIDENTA ČR je série videorozhovorů think-tanku Evropské hodnoty, která má přinést občanům více informací o názorech uchazečů o pozici hlavy státu na vybraná témata s celoevropským přesahem.

ČTĚTE DÁLE:

Úvodní článek k celé sérii naleznete ZDE.