Leasingový trh na Slovensku tíží omezení zelené energie

Leasingový trh na Slovensku v prvním pololetí klesl v meziročním srovnání o pět procent. Zmírnil tak propad z prvního čtvrtletí, kdy se objem nových obchodů leasingových společností snížil o 12 procent. Jediným důvodem zhoršení výsledků byl očekávaný výpadek ve financování obnovitelných zdrojů energie, uvedla asociace slovenských leasingových společností.

Bez zohlednění odvětví obnovitelných zdrojů energie, jehož podporu Slovensko v posledních letech výrazně omezuje, by slovenský leasingový trh zaznamenal nepatrný růst.

"Investice podnikatelů kvůli opatřením vlády v posledním roce stagnují, což potvrzuje i pokles nových registrací vozidel. Jediný segment, který roste, jsou spotřebitelé. Ti ale nedokážou nahradit výpadek u firem," řekl šéf asociace Dušan Keketi. Pro celý rok očekává pokles leasingového trhu o tři procenta.

Objem leasingu strojů a zařízení na Slovensku v prvním pololetí klesl o čtvrtinu na 173 milionů eur. Důvodem byl propad leasingu technologií na výrobu elektřiny ze slunečního záření a z biomasy, jenž proti loňsku klesl o 88 procent. Slovensko totiž výrazně snížilo podporu zejména u fotovoltaiky, která v zemi podobně jako v ČR přispěla ke zdražení elektřiny.

České firmy kvůli krizi omezovaly investice

Omezení investic, výrazný tlak na vyšší efektivitu, snižování nákladů včetně mezd, důraz na inovace a hledání nových trhů jsou hlavními důsledky globální ekonomické krize, která postihla svět před pěti lety, pro tuzemské podniky. Vyplynulo to z ankety mezi zástupci hlavních zaměstnavatelských svazů. Firmy podle nich získaly cenné zkušenosti, jako třeba tu, že se musí spoléhat samy na sebe. Průmyslová výroba se ještě nedostala na úroveň roku 2008.

Podniky jsou daleko obezřetnější, nepouštějí se do investic, aniž by měly nemalé krytí vlastními zdroji, uvedl prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček. Firmy podle něj daleko méně věří bankám a posílily právní zázemí ve smyslu vylepšení obchodních smluvních vztahů. Systematičtěji zabezpečují pohledávky, a to již od doby vzniku pohledávky, nikoliv až v době, kdy je mají po splatnosti.

Postupem času se podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela začal projevovat obtížný přístup firem k financování. Banky začaly být při poskytování úvěrů opatrnější, takže mnohé podniky na úvěr nedosáhly. V důsledku toho nebyly schopny rychleji překonat změny, které s sebou hospodářský pokles přinesl, a byly nuceny omezit výrobu a vyčkávat skončení krize.