Firmy získávají peníze na kapitálových trzích, zejména pokud je tato forma financování pro ně výhodná a doplňuje jejich finanční zdroje získané prostřednictvím bankovních úvěrů. Vlády v současné době řeší financování svých schodkových rozpočtů nabídkou vlastních dluhopisů, a to jak institucionálním investorům, tak i domácnostem. Instituce a domácnosti pak využívají produktů kapitálových trhů jako alternativy ke zhodnocení svých rezerv, které mají většinou uložené v depozitních produktech obchodních bank.

Důvodů pro vytváření finančních rezerv je celá řada. V průběhu života přicházejí různé okamžiky, které vytvářejí různé finanční potřeby a vyvolávají odlišné investiční cíle. Mohou to být dlouhodobé rezervy, jako například čím dál víc aktuální potřeba krytí nákladů související s aktivním penzijním věkem, náklady pro krytí zdravotních potřeb v pozdně penzijním věku nebo velmi oblíbené téma rezerv pro krytí nákladů souvisejících s dospělostí dětí. V jejich případě to může být určité "startovné" do života anebo krytí nákladů na jejich další vzdělávání. V našich životech se ale také objevují krátkodobé cíle, například vytváření úspor na nákup nemovitosti či její rekonstrukce, nákup spotřebního zboží atd.

Vzhledem k různorodosti těchto zadání existuje celá řada finančních produktů, které jsou pro tyto účely finančními institucemi vytvořeny. Jednou z alternativ, které je možné pro řízení i vytváření rezerv použít, jsou podílové fondy. České domácnosti s nimi mají již poměrně dlouhodobou zkušenost. První investiční společnosti byly zakládány v České republice před víc než dvaceti lety. Postupně pak v průběhu času také přibývaly i zahraniční investiční domy, které vstoupily na český trh na konci devadesátých let a nabídkou velkého množství zahraničních fondů významně rozšířily a doplnily celý investiční prostor.

Profesionální správa majetku

Podílový fond je instrumentem kolektivního investování. Zjednodušeně řečeno, fond sdružuje finanční majetek skupiny investorů, který je dále společně investován na základě předem stanovené investiční strategie. Tato strategie může být časově omezená (uzavřený podílový fond), nebo neomezená (otevřený podílový fond).

Podílový fond je tedy možné chápat jako vstupenku investora na kapitálový trh za jednoznačně definovaných podmínek. S těmi se každý investor může seznámit před provedením své investice a správce fondu je povinen tyto podmínky dodržovat. Dodatečným bonusem, zejména pro drobného investora, je možnost dostat se i na takové trhy, které by pro něj byly jinak z určitých důvodů nedostupné (minimální požadovaná výše investice, administrativní omezení trhu, geografická poloha atd.).

Investice do podílových fondů přináší řadu charakteristických výhod. Hlavní výhodou je správa svěřených finančních prostředků profesionálním správcem. Jeho hlavním úkolem je naplnit dohodnutou investiční strategii. Společnosti, které se specializují na tento typ finančních služeb, si utváří svůj tržní názor na základě detailních ekonomických a tržních analýz. Portfolio podílového fondu tvoří větší množství cenných papírů, někdy i napříč třídami aktiv a jednotlivými trhy. Takové portfolio je tedy obvykle velmi široce diverzifikováno.

Důležitá je také volba formy výplaty zisku z investice. Je možné volit fondy, které své výnosy kapitalizují, tedy investují je zpět do svého portfolia, což příznivě ovlivňuje jejich výkonnost. Tyto druhy fondů jsou oblíbené především mezi českými retailovými klienty (domácnostmi). Druhou možností je výplata dividend - fondy tedy svůj zisk rozdělují mezi jednotlivé podílníky.

Transparentní finanční produkt

Podílové fondy jsou velmi transparentní, a to nejen s ohledem na popis zvolené investiční strategie a prostor, ve kterém mohou své investice provádět. Patří také mezi nejprůhlednější finanční produkty z pohledu nákladovosti. Každý fond má povinnost ze zákona zveřejňovat údaje o veškerých poplatcích, které se k danému fondu vztahují, a investor se tak může dopředu velmi detailně seznámit s celkovými náklady, jež jeho investice v čase ponese. Pro seznámení se základními údaji fondy povinně vydávají dokument "Klíčové informace pro investory". Zde se investor dozví, jaké jsou základní parametry nabízeného produktu: popis investiční strategie, veškeré související náklady, riziková kategorie, do které daná investice spadá, historická výkonnost atd.

Celý sektor kapitálových trhů je velmi přísně regulován. Platí to i pro podílové fondy. Jsou dohlíženy jejich aktivity nejen na úrovni řízení jednotlivých portfolií (tedy jejich produkce), ale je přísně regulována také jejich distribuce. Další dodatečnou kontrolou je i funkce depozitáře fondu.

V době internetu je pro investory vysoká dostupnost relevantních informací. Investiční společnosti prezentují detailně své produkty, obvykle doplněné i o komentáře k jednotlivým trhům. Navíc existují různé internetové finanční weby, které potenciálním investorům přináší nejen informace o jednotlivých fondech, ale také umožňují fondy srovnávat. Na těchto webech je možné modelovat portfolia na základě historických kurzů, vytvářet kalkulace cílových částek u programů dlouhodobých pravidelných investic atd. Investor se po svém rozhodnutí o konkrétním trhu může informovat, jaký byl vývoj podílových fondů ve srovnatelné kategorii, jež se na vybraném trhu pohybují. Díky této informaci pak rozhoduje, který fond mu lépe vyhovuje. Je také možné využít žebříčků (rankingu) specializovaných agentur, které se zaměřují na hodnocení fondů dle kategorií. Nejde jen o porovnání jejich výkonnosti, ale například také o úroveň a stabilitu řízení fondu.

Podílové fondy v ČR

Fondová nabídka je na českém trhu velmi široká. Čítá několik tisíc produktů, investor může vybírat takový fond, případně celé portfolio fondů, které zcela naplní velmi rozmanitá investiční zadání. Je možné volit různé profily, od konzervativních po velmi dynamické. Investor má rozsáhlé možnosti výběru z hlediska měn, regionů, sektorů, ale také různých investičních témat. Některé strategie kombinují jednotlivé třídy aktiv s cílem dosáhnout definovaného investičního cíle. Je možné nakupovat fondy v domácí měně (CZK), stejně jako je možné investovat na nekorunových trzích. Některé strategie nabízí i zajištění proti měnovému riziku (proti ztrátě způsobené posilováním domácí měny).

Podílové fondy jsou velmi dostupným investičním nástrojem, je možné je pořídit prakticky v každé bance, u obchodníků s cennými papíry a jsou také zprostředkovávány nebankovními subjekty. Dle informace poskytnuté Asociací pro kapitálový trh České republiky drží ke konci roku 2013 domácnosti a institucionální investoři v podílových fondech víc než 258 miliard korun.


www.ingfondy.cz


Jan D. Kabelka

Začal svou kariéru ve finančním sektoru v roce 1997 v Citibank a.s. V letech 2000-2006 působil v ING Investment Management (C.R.) jako obchodní ředitel. Poté odešel do skupiny ERSTE, kde pracoval na různých manažerských pozicích v zemích CEE v oblasti řízení obchodu s produkty treasury a asset managementu. Naposledy působil jako ředitel podpory prodeje a investičních služeb pro země CEE společnosti Erste Asset Management. V únoru 2013 se po šesti letech vrátil do ING Investment Management (C.R.), kde nyní zastává funkci generálního ředitele. Je členem vedení Asociace pro kapitálový trh ČR. Vystudoval finance a bankovní management na Bankovním institutu vysoká škola Praha. Je ženatý, má dceru Kateřinu.