Banky v Česku jsou podle ČNB i nadále odolné vůči rizikům

Tuzemské banky jako celek jsou podle aktuálních výsledků zátěžových testů, které provedla ČNB, nadále odolné vůči případnému nepříznivému vývoji. Kapitálová přiměřenost celého sektoru by zůstala výrazně nad požadovaným osmiprocentním minimem i ve scénáři, který pro následující tři roky předpokládá pokračování recese. ČNB ale upozornila, že v základním i alternativním scénáři by některé banky musely doplnit kapitál. Výsledky jsou tak podobné předchozím testům, které ČNB zveřejnila letos v červnu. Ke konci září kapitálová přiměřenost bank přesahovala 17 procent.

Výsledky podle náměstka výkonného ředitele České bankovní asociace Jana Matouška potvrzují, že vysoká kvalita řízení, odpovědný přístup vlastníků bank i podstatné investice, vynakládané průběžně do kapitálového posílení bank, se české ekonomice bohatě vyplácejí. "Banky totiž v uplynulém období pomáhaly držet ekonomiku nad vodou a bylo by jen škoda, kdyby tento jejich přínos měl být oslabován např. uplatněním sektorové daně," uvedl Matoušek.

I přes vysokou odolnost sektoru by se v "Základním scénáři" podle ČNB dostalo několik bank reprezentujících zhruba jedno procento aktiv celého sektoru do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti.

čtk


Malé podniky vyjadřují obavy z pozdního splácení faktur

Podle globálního průzkumu ekonomických podmínek (GECS) organizací ACCA a IMA vytváří hospodářské oživení po celém světě tlak na financování pro malé a střední podniky. Těm se tak hůř hledají finance nutné k realizaci nových zakázek a objednávek.

Z analýzy vyplynulo, že postupný návrat k růstu ekonomiky, který šel ruku v ruce s pokračujícími problémy v přístupu k financování, měl značně negativní dopady na cashflow malých a středních firem. Toto období oživení bylo pro malé a střední podniky finančně mimořádně náročné. Stoupající objem zakázek totiž zvyšuje nároky na provozní kapitál a vzhledem k nedostatku likvidity pak tyto malé a střední podniky jen s obtížemi financují svůj další růst. To vyústí v dominový efekt, kdy se malé a střední firmy navzájem ničí prostřednictvím obchodních úvěrů a pozdního splácení. Studie ACCA a IMA to potvrzuje, neboť respondenti z řad malých a středních firem kladou důraz právě na obavy z pozdního placení, které vzrůstají v přímé úměře k nárůstu ekonomické důvěry. Otázka promptního placení pro malé a ještě menší podniky narostla na významu od sklonku roku 2011, kdy ji podle průzkumů GECS 33 % respondentů pokládalo za výsledek podnikání v porovnání se 48 % v první polovině roku 2013.

red