Ahoj, dneska se budeme věnovat designérské recyklaci! Protože podle webu trendwatching to bude jeden z trendů tohoto roku. Zmínil jsem to i ve svém minulém blogovém příspěvku, mrkněte se sem.

Můj vztah k recyklování věcí je asi takový, že doma pravidelně dávám papír, plasty, sklo, tekoucí baterie a vyjetý mazut do jednoho koše, jehož půlku pak vysypu na dětském hřišti a z druhé vypálím palivo do své čtyřkolky abych se mohl prohánět po CHKO. Nicméně dle průzkumů veřejného mínění jsem osamocený exemplář, protože 92% oslovených je pro rozumnou spotřebu a 58% chce po svých oblíbených výrobcích aby byli společensky i ekologicky zodpovědní. A jak na to zareagovali designéři?

Lucia Bruni z barcelonského studia Lucirmás navrhla jídelní set vyrobený z použité skleněné lahve. Set pozůstává ze sklenice, lžičky a samozřejmě naprosto nezbytného svícnu. A jak i někdo poznamenal v komentářích pod odkázaným článkem, svícen by se dal bezpochyby využít i jako nouzový bažant. Studio Lucirmás je zajímavé svojí tvorbou, vytváří totiž věci zásadně z recyklovaného skla. A ačkoliv si nejsem zcela jist výtvorem Lucie Bruni na obrázku, ostatní věci jsou opravdu moc pěkné.

Set svícnu, lžičky a sklenice designérky Lucii Bruni z barcelonského studia Lucirmás

 

Italský designový minivýrobce Vinyluse začal v roce 2007 výrobou tapet z vinylového materiálu. Postupně, zřejmě aby dostál svému názvu, se zaměřil i na využívání starých vinylových desek. Francesco Ioppolo, zakladatel studia, z nich vytváří nástěnné hodiny a další věci, které se už koneckonců prodávají od jiných firem i u nás. Nicméně čím Vinyluse skutečně zaujal, jsou dřevěné motýlky. Ano, ty motýlky ke smokingu, je to značně bizarní. Motýlky jsou vyráběny ze starých kusů podlah a nábytku a každý typ je pojmenován a navržen podle nějaké slavné osobnosti, která nosila motýlek.

Dřevěný motýlek od italského studia Vinyluse

 

Víte, že víčka od PET lahví se z nich mají prve sundat, než je hodíte do kontejneru na plasty? Vsadím se, že jste to neudělali a musím vám prozradit, že za každé neodstraněné víčko uhyne jeden vzácný delfín…

Ne, dělám si legraci, jen se to říká, víčka se odstraňovat nemusí. Ovšem hongkongské studio KaCaMa Design Lab na této pověře postavilo svůj koncept skvělého sedacího pytle PP Capsule. Je totiž plněný drcenými víčky plastových lahví. Na jedno křeslo jich padne okolo 4000. A dokonce i samotná ,,pytlovina" je vyrobená z recyklovaného plastu. Zajímalo by mě, jestli je stolička příjemná na omak. (Jednou jsem totiž vyráběl něco podobného ze sena a píchalo to jako čert. Nakonec jsem svůj výtvor hodil ovcím na jedno pole za Prahou.) Tak či tak, PP Capsule se mi líbí!

Křesílko PP Capsule od studia KaCaMa Design Lab, vyrobené z recyklovaných PET lahví

 

Recyklace frčí už delší dobu u oblečení. Značka Nudie Jeans je pekelně odpovědná a fair trade a vůbec a navíc zrovna uvedli svou novou kolekci recyklovaných koberců. Možná že je to matoucí, Nudie Jeans totiž, jak již název napovídá, vyrábí hlavně kalhoty, nicméně se svými starými, rozřezanými a semletými džínami se pustila i do kobercového businessu. Cena koberce zatím není stanovena, ale podezřelá formulace v popisu výrobku o dlouhé práci mnoha zkušených mužů a žen nám napoví, že si asi za tento cool kobereček zaplatíte poměrně dost. Nezbývá než doufat, že podobný princip okopírují Asijci a jejich děti v továrnách vyrobí recyklované výrobky za přijatelnější cenu.

Detail recyklovaného koberce vyrobeného ze starých kalhot značky Nudie Jeans

 

A teď už máte určitě recyklovaných materiálů plné zuby, nicméně si neodpustím jeden bonus na konec. Švýcarská společnost Algordanza dokáže proměnit popel vašich zemřelých příbuzných na diamanty! To je recyklace se vším všudy. Také jsem se dočetl, že z více popela jsou větší kameny. Takže nenechte své rodiče/prarodiče příliš vyhublé, neudělají pak takovou parádu.

Závěrem něco z českého koutku a nerecyklovaného. Krust je mladá česká firma, která vyrábí klasické přilby na kolo a helmy na in-line nebo snowboard a skateboard. Od začátku je pro ni právě originální design tím nejdůležitějším, co tvoří její nabídku. Studio deFORM je pak česko-slovenská (de)formace dvou designérů, Jakuba Pollága a Václava Mlynáře, a pro Krust navrhli cool cyklistické přilby. Byly vyprodané ještě než se vůbec začaly vyrábět. A co k tomu říkají majitelé firmy Krust, Alexander Klimeš a Jaroslav Endršt?

,,Spolupracovat s designéry rozhodně doporučujeme dalším firmám. Každou práci má dělat odborník. Domy má navrhovat architekt, produkty by měl navrhovat designér. Ušetříte si tím spoustu zbytečné práce navíc.

Tak do toho!

Cyklistické přilby Krust podle návrhu studia deFORM

 

Mějte se hezky a za dva týdny zase napočtenou!

 

Zdroje obrázků:
http://blog.gessato.com/wp-content/uploads/2014/01/recycled-wine-bottle-into-table-set-lucirmas-2.jpg
http://www.designboom.com/wp-content/uploads/2014/01/wooden-bowties-by-vinyluse-designboom-06.jpg
http://static.squarespace.com/static/51373559e4b0a21e2c3c659b/524402c6e4b0a6b4ebabcc3b/52611e06e4b055fef803273b/1382096392765/_MG_0418_b.jpg?format=1000w
http://www.nudiejeans.com/recycle/#/recycled-rugs/
http://www.urbanbike.cz/wp-content/uploads/2013/04/421096_519210001445253_936218969_n.jpg