Jejich vyjádření se nelze divit, europoslanec Peter Štastný sám dlouhé roky reprezentoval československý a později i slovenský národní výběr na mistrovstvích světa a na dvou olympiádách.

Spekulace o příčinách, pro které se Miro Šatan nedostal do olympijského výběru, jsou různé: od nedořešeného sporu s kapitánem Zdenem Chárou po tvrdém zákroku z listopadu 2012 v rámci zápasu KHL mezi LVEM Praha a HC Slovanem, přes pozdní nástup výkonnosti v této sezóně, „díky“ kterému se Šatan dle trenéra Vůjtka nestihl „prostřílet“ do nominace, až po věkovou diskriminaci, tvrdí slovenští europoslanci.

 

V čem je zakopaný pes?

Europoslankyně Anna Záborská je toho názoru, že došlo k diskriminaci na základě věku a posílila svůj argument odvoláním se na evropské právo. „Z vyjádření trenéra je zřejmé, že přednost dostali mladší, ne však nevyhnutně lepší hráči. Pokud by takto postupoval kterýkoliv zaměstnavatel, porušil by čl. 21 Charty základních práv EU, který zakazuje diskriminaci na základě věku.“ Křivda obzvlášť bije do očí při porovnání s českým týmem, za který v Soči hraje legenda českého hokeje - Jaromír Jágr, který tuto sobotu oslavil 42. narozeniny. Miro Šatan je v porovnání s ním o celé dva a půl roku mladší…

 

Slovak MEPs back Satan for Sochi

Zdroj: http://sports.xin.msn.com/slovak-meps-back-satan-for-sochi

 

Je jasné, že Vůjtek ani slovenský národní tým není „kterýkoliv zaměstnavatel“, dá se ale ve věci Šatanovy denominace argumentovat evropským právem? Pojďme se podívat, o čem přesně hovoří zmiňovaný článek 21. Charty základních práv EU:

V bodě 1. se zakazuje „jakákoliv diskriminace, zejména na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, etnického či sociálního původu, geneticky daných vlastností, jazyka, náboženského vyznání či přesvědčení, politického či jiného smýšlení, příslušnosti k národnostní menšině, majetku, původu, postižení, věku či sexuální orientace.“ Zdá se, že europoslankyně Záborská má argument… tedy pokud se nepodíváme na článek 51. bod 1. té stejné Charty, který hovoří o rozsahu působnosti právního dokumentu:

„Ustanovení této Charty jsou při respektování zásady subsidiarity určena institucím a orgánům Unie a členským státům, pokud aplikují právo Unie.“ Vykonává slovenský olympijský hokejový tým unijní právo? Vykonává „kterýkoli zaměstnavatel“ unijní právo? Ne, nevykonává.

Skrývají-li se za absencí Mira Šatana na olympiádě osobní spory, výkonnost nebo věková diskriminace se asi nedozvíme, v každém případě si ale můžeme být jistí, že k porušení práv Mira Šatana, tak jak jsou definované v Chartě základních práv EU, nedošlo.

 

(USA ve čtvrtek Slovensko porazily 7:1; sobotní zápas se Slovinskem skončil prohrou 1:3; zápas s Ruskem další prohrou 0:1 a Česko vyřadilo Slovensko ze ZOH 5:3).