Pavel Svoboda, lídr kandidátky KDU-ČSL, by se v Evropském parlamentu chtěl zapojit do Výboru pro vnitřní trh, ve kterém působí Zuzana Roithová. Českému exportu je třeba otevírat dveře i mimo Evropskou unii a k tomu by chtěl Pavel Svoboda z pozice europoslance přispět skrze formální i neformální kontakty. Podle něj je zapotřebí český export bránit před nekalými praktikami čínského, amerického nebo japonského trhu.

Jednotný evropský trh předpokládá jednotného spotřebitele a z tohoto důvodu dává smysl vytváření regulací, které jasně definují, co je například máslo a co je rum. Je třeba nazývat věci pravými jmény. V tomto duchu se Pavel Svoboda vyjádřil ke kauze pomazánkového másla. KDU-ČSL dále vyzývá k zastevení přístupových rozhovorů s Tureckem. Je ochotna podpořit úzkou formu vztahů EU a Turecka, ale protože Turecko je daleko od standardů EU, staví se proti plnoprávnému členství země v Unii. Toto KDU-ČSL prosazuje i v české vládě.

Unijní imigrační politika je podle Pavla Svobody poměrně dobře nastavená. V aplikační rovině selhává mechanismus selekce imigrantů ke vpuštění na evropský trh práce. Tíže ochrany vnějších hranic by měla být solidárněji sdílena napříč členskými státy tak, aby nedocházelo k extrémnímu zatížení hraničních států. V otázce migrace by měla fungovat nejen finanční solidarita s hraničními státy EU, ale solidarita v rámci redistribuce uprchlíků například systémem kvót pro všechny státy Unie. Jinak jsme černými pasažéry těžícími z toho, že nemáme vnější hranici. Podle sociologů potřebuje ČR absorbovat cca 30 000 imigrantů, aby se vyrovnalo vymíraní populace. Je však třeba dobře si vybírat a soustředit se hlavně na imigranty z východu.

KDU-ČSL bude usilovat o změnu směrnice o DPH. Tato směrnice by měla umožnit členským státům zařadit produkty pro děti do nižších sazeb DPH. KDU-ČSL dále podporuje eliminaci nadbytečných právních norem na evropské úrovni a Evropská komise je v tomto ohledu úspěšná. KDU-ČSL bude tyto snahy dále podporovat. Pavel Svoboda dále citoval údaje Svazu průmyslu a dopravy, podle kterých ztrácíme tím, že nemáme euro, cca 1 % HDP - tedy asi 50 miliard korun ročně. Čím dříve ČR přijme euro, tím lépe. Portfolio energetiky je mimo možnosti ČR, proto bychom se měli nejen z geografických přičin radši ucházet o portfolio dopravy. Pavel Telička není podle Pavla Svobody dostatečně nezávislým kandidátem na post eurokomisaře kvůli své lobbistické minulosti.

 Tento projekt byl realizován za finanční podpory Evropské unie. Za obsah sdělení odpovídá výlučně autor. Sdělení nereprezentuje názory Evropské komise a Evropská komise neodpovídá za použití informací, jež jsou jeho obsahem.