Ohledně nové práce je vždycky hodně otázek, na spoustě z nich Vás bude grilovat recruiter z firmy , ale na některé byste si mohli zkusit odpovědět sami, než začnete o nové práci přemýšlet.

Jak se v současné práci opravdu cítím?

Jinde je tráva zelenější, to si myslí snad každý, kdo uvažuje o změně. Zkuste se ale zamyslet, co je na současné práci skvělé,… určitě vás ledacos napadne. A naopak, co už déle neumíte vydržet.

Kam mířím?

Často může být vnímáno jako klišé z „pohovorů“. Zkuste se ale sami zamyslet, co má být dál ve vaší kariéře,… potřebujete víc peněz, chcete důležitější pozici, hledáte další zkušenosti či vědomosti, inspirujícího lídra, … Těch otázek a směrů může být hodně.

Pro co se dokážu nadchnout? V čem jsem opravdu dobrý?

Občas se stává, že se u lidí neprotíná pracovní náplň s jejich zájmy a vášněmi. Pokud to je i váš případ, zjistěte proč to tak je, … A co byste dělali raději? A v čem můžete vyniknout? (každá má něco, nebojte). Pokud už víte jakým směrem, naplánujte co pro to můžete udělat.

 Na jaký styl řízení nejlépe reaguji?

Jsou lidé, kteří preferují být pevně vedeni, některým se naopak daří mnohem lépe, když mohou fungovat více méně samostatně. Čemu dáváte přednost vy? Jak dobře dokážete motivovat sami sebe pro práci? Tato poslední otázka je obzvlášť důležitá pro ty z vás, kteří uvažují o práci s velkou mírou samostatnosti.

O jakou rovnováhu mezi osobním životem a prací usiluji?

Možná si myslíte, že se váš profesní a osobní život nikdy nestřetne. Nikdy ale nevíte, co vás potká, proto neuškodí, budete-li vědět, jaká je ideální situace. Sníte o práci z domova nebo o tom, že každý den ve stejnou dobu budete odcházet z kanceláře? Potřebujete být dostatečně flexibilní na to, abyste mohli vyzvedávat děti ze školky nebo chodit na jejich fotbalové zápasy? Láká vás mít víkendy jen pro sebe? Sníte o tom, že si vezmete měsíc volno a budete jen tak cestovat po světě? Výběrem firemní kultury, která ladí s vašimi představami, se můžete přiblížit k naplňování toho, co jsou vaše životní priority.

Znám svůj typ osobnosti? Jaký je můj pracovní styl?

Pokud jste introvert, tak každodenní obchodní jednání a časté prezentace před mnoha lidmi mohou být důvodem, proč se v práci budete cítit mizerně. Naopak extrovert může být nešťastný v tiché kanceláři, kde nikdo s nikým nemluví. Porozumění sobě samému umožňuje chápat, co můžu v nové práci nabídnout a jaké jsou naopak moje limity.

Jaké jsou moje silné a slabé stránky?

Další možné klišé z "pohovorů". Ale upřímnost sám k sobě může být užitečná. Poznání vašich silných a slabých stránek vám dopomůže k zúžení výběru vhodných pracovních pozic.

Jsem ochoten něco zásadního ve svém životě změnit pro práci snů?

Představte si, že dnes jste dostali nabídku perfektní práce. Budete ochotni dojíždět za ní přes celou zemi? Přes celé město? Vadí vám noční směny? A pracovní víkendy? A co třeba cestování, které zabere pár týdnů každý měsíc? Co ještě dalšího jste ochotni obětovat pro vysněnou práci? Kde jsou vaše limity?

Jaká je můj obraz na internetu?

Chvíli před tím, než odpovíte na inzerát, věnujte dostatek času kontrole informací, které jsou o vás k nalezení na internetu. Vygooglujte se a možná budete překvapeni, co všechno o sobě zjistíte. Nezapomeňte si na svých profilech zkontrolovat nastavení soukromí a popřípadě smazat kompromitující fotografie. Dobrý dojem také udělá kvalitně zpracovaný a aktualizovaný LinkedIn profil.

Jaké jsou moje finanční představy?

Máte představu jakého platu chcete ve své kariéře dosáhnout? Možná je váš současný plat nižší než váš ideál, nicméně to nevadí, pokud víte, že se pomalu ke svému cíli přibližujete. Pokud netušíte, jaká je finanční situace ve vašem oboru, prozkoumejte své možnosti, abyste věděli, zda a případně za jak dlouho můžete své finanční představy naplnit. Pokud vaše finanční očekávání výrazně převyšují možnosti oboru, kterému se věnujete, možná je na místě pouvažovat o jeho změně.

Důsledným zodpovězením těchto otázek můžete zvýšit svou šanci, že najdete práci, kterou skutečně chcete dělat.

Napadají vás některé další otázky, které patří k tomuto seznamu? Co dalšího myslíte, že je důležité zvážit před tím, než si začnete hledat práci?

Předem díky za další otázky a témata v diskusi.

Pavel

Pavel Plachý je spoluzakladatel a katalyzátor dějů ve flow-r, první personální společnosti konceptu 2.0. Neúnavný propagátor svobody a zodpovědnosti v pracovním prostředí i všedním životě. Technooptimista věřící v budoucnost lidstva. Můžete ho sledovat na TwitteruLinkedin či Facebooku.