Z krásné pláže v Palmachim  (na jih od Bat Yam) není vidět nic z toho, co se odehrává pod zemí. Každý den je tam nasáváno ohromnými podzemními turbinami 624.000 kubických metrů mořské vody, přiváděných dva kilometry do vnitrozemí, kde se v místní továrně odsolí a transformují v pitnou vodu.

Vítejte v Soreku, největší továrně na odsolování vody reversní osmosou - technologií, která je dnes pokládána za nejvyspělejší na světě. Továrna vyrostlá uprostřed pouštního písku v roce 2013, dodává zatím jen 20% izraelské pitné vody. Tento technologicky klenot se stal poutním místem mnohých specialistů z celého světa.

Za ohlušujícího hukotu voda protéká speciální poloporézní membránou, která jí zbaví iontů soli (přesnějí iontů sodíku a chlóru). Solanka je následně odvedena zpět do moře, zatímco filtrovaná voda je obohacena minerály. "Nakonec je perfektně čistá a připravená k upotřebení i co do požadované zásaditosti a tvrdosti", říká její technický ředitel Misa Taub, zatímco si plni pohárek z kohoutku na konci výrobního procesu. Z podnětu vlády byly v posledních deseti letech otevřeny již čtyři odsolovací továrny a pátá bude uvedena do provozu koncem roku 2015 a všechny dohromady vyprodukují 70% pitné vody pro izraelské domácnosti.

Odsolování mořské vody je jedním z receptů, který dovolí Izraeli překonat stres z nedostatku vody, vyplývajících především z jeho polopouštních klimatických podmínek. Tento úspěch dokumentuje i tu stránku pionýrské izraelské povahy, která nezná výraz „nejde to“!

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist