TTIP se může dotknout bezmála miliardy lidí a ovlivnit polovinu světové ekonomiky, přesto o ní víme příliš málo informací. Úniky utajovaných textů nebo zkušenosti s obdobnými úmluvami však naznačují, že hrozí snížení potravinových standardů, zamoření životního prostředí, ztráta pracovních míst nebo posílení vlivu korporací na úkor demokracie.

Hlídací mechanismy jsou v případě TTIP okleštěné. K textům úmluvy nemá veřejnost přístup, a to včetně novinářů, odborníků a většiny politiků. V úmluvě si mohou jakožto zástupci veřejnosti počíst pouze europoslanci, navíc jen ve střežené čítárně v Bruselu, kterou si musí dopředu zarezervovat.

Europoslanci v roli zvědů

Když už se europoslanci do studovny dostanou, mají na analýzu textů limitovaný čas a jsou pod ustavičným dohledem. „Zacházejí s námi jako se zvědy,“ postěžoval si španělský europoslanec Ernest Urtasun. Za takových podmínek je nemožné porozumět všem odborným formulacím a zorientovat se ve stozích těžké právničtiny.  A jak už to přitom bývá, ďábel se skrývá v detailu.

Aby toho nebylo málo, Komise EU nově zrušila vládám dálkový přístup k dokumentům o TTIP přes zabezpečenou síť. Obává se úniků. Samotné vlády členských států, které daly Komisi EU mandát k vyjednávání úmluvy, teď mají k textům TTIP horší přístup, než je obvyklé u jiných mezinárodních obchodních úmluv.

Cenzura jako za Orwella

Velmi těžce se dohlíží také na aktivity lobbistů, kteří do vyjednávání TTIP prokazatelně vstupují se svými obchodními zájmy. Když si organizace Corporate Europe Observatory vyžádala podrobnosti o působení lobbistů z tabákového byznysu ve vyjednávání TTIP, obdržela šokující odpověď. Všechny důležité informace byly v dokumentech začerněny, jen 5 % z celého textu zůstalo viditelných.

Netransparentnost TTIP dlouhodobě kritizuje odborná veřejnost, ale i evropská ombudsmanka Emily O'Reilly. Odtajnění úmluvy se stalo také cílem hactivistického webu WikiLeaks v čele s Julianem Assangem, podle kterého se TTIP dotkne každého Evropana, a proto je čas skoncovat s tajnostmi. WikiLeaks nabídlo 100.000 euro za zveřejnění textů úmluvy.

Výzva k transparentnosti

TTIP se v případě schválení dotkne života nás všech. K ohlídání zájmů veřejnosti je tedy potřeba, aby byla úmluva projednávána otevřeně, demokraticky a s informovaným souhlasem občanů. Dále je důležité, aby mohla být TTIP následně schválena nebo odmítnuta také národními parlamenty, nejen institucemi Evropské unie.

Podepište výzvu, která žádá vládu České republiky, aby se zasadila o transparentnost TTIP:
www.supertajnadohoda.cz