Útočníci mají vůči svým obětem obrovskou výhodu, protože to jsou právě oni, kdo určují pravidla hry - místo, čas a způsob teroristického útoku. Plán útoku připravují dlouhodobě, zatímco Vy, jako oběť, máte k dispozici jen několik málo vteřin na to, aby přijali správné rozhodnutí, které rozhodne o životě a smrti vás i vašeho dítěte. Statistiky naznačují, že pouze 15 % lidí dokáže v nebezpečné situaci zareagovat tak rychle, aby si zachránili život, drtivá většina (75 %) zůstane hrůzou a strachem ochromena natolik, že se nedokáže ani pohnout a zbylých 10 % natolik zpanikaří, že se jejich šance na přežití limitně blíží nule. S laskavým čtenářem se jistě shodneme na tom, že šance na naše přežití by se zvýšily, pokud bychom prošli alespoň elementární instruktáží, jak se máme správně při teroristickém útoku chovat.

Jal jsem se proto pátrat, zda na tento účel vláda a parlament vyčlenily ve státním rozpočtu finanční prostředky. Nejprve jsem se s tímto dotazem obrátil na Ministerstvo financí ČR. Odpověď zněla, že instruktáže proti teroristickým útokům jsou v gesci Ministerstva vnitra, tak ať dotaz adresuji jemu. Napsal jsem tedy tiskovému odboru Ministerstva vnitra, zda alespoň ono má na tyto účely určeny nějaké finance. Trochu rozčílená odpověď Jany Ryšavé, pracovnice tiskového odboru MV ČR stojí za citaci:„K proškolení 10,4 milionů obyvatel ČR finance vyčleněné nemáme“ a bylo vymalováno! A aby to Čechům nebylo líto, se stejným dotazem jsem se obrátil i na tiskové oddělení slovenského Ministerstva vnitra, které mi - zřejmě pro jistotu - neodpovědělo vůbec!  Ukazuje se za žádnou instruktáž jako občané, vládě ani poslancům nestojíme. Z francouzských zkušeností víme, že je pozdě instruovat obyvatelstvo po teroristickém útoku, kdy už o život přišli desítky občanů.

Nedejme se zmást tvrzením politiků, kteří nám neustále opakují, že u nás žádné teroristické útoky nehrozí. Je-li tomu tak, co kdyby šli sami dobrým příkladem a své ochrance nošení zbraní zakázali? Sami si svoji bezpečnost zajišťují, ale co tu Vaši?