Islám není (jen) náboženství, ale komplexní společenské uspořádání. Islám zahrnuje jak náboženskou doktrínu, tak i státoprávní uspořádání (kalifát) a vlastní právní systém (šária). Zahraniční zkušenosti ukazují, že mírumilovné soužití těchto společenských modelů na jednom území zřejmě není možné. Ve Francii žijí migranti v předměstských ghettech, v Británii a USA ve zvláštních, oddělených komunitách typu „Malá Itálie" nebo „Chinatown" a v Belgii se vláda pokusila jít cestou smíšených komunit. Bohužel ani jeden „integrační model soužití“ úspěch nepřinesl. V konečném výsledku v těchto zemích vedle sebe existují dva oddělené světy, evropský a islámský, v jehož rámci vznikají „Shariah Controlled Zone“ s vlastní „Shariah Policií“. Domácí obyvatelstvo je nuceno se z nich vystěhovat a muslimové tak „dobývají“ jedno hostitelské území za druhým. Jistě se mohu mýlit, ale žádný úspěšný, fungující integrační model, který bychom mohli jednoduše „opsat“, ve světě nevidím. Co se jako jedna z možných variant nabízí - je odsun migrantů z Čech i ze Slovenska.
Dnes už víme, že většina europoslanců i Evropská komise jsou pro zavedení mechanismu trvalého přerozdělení migrantů mezi jednotlivé země EU, na základě kvót. Otázku, která teď před Čechy i Slováky stojí, lze formulovat takto: měli bychom na své území muslimskou populaci, na základě kvót, přijmout? Majoritní obyvatelstvo je zásadně proti a dokonce kvůli tomu hrozí EU soudem. Minority by mohly s tímto požadavkem vyslovit souhlas na základě splnění tří podmínek:
1/ naší velkou komparativní výhodou je, že Česká republika je vedena tak, že se nám migranti zdaleka vyhýbají, nebo přijdou-li už na naše území, raději odsud co nejrychleji prchnou,
2/ minority si jsou vědomy skutečnosti, že EU je ochotna pobyt migrantů na našem území finančně podpořit, čehož by samozřejmě využily,
3/ minority by vypsaly neveřejnou státní zakázku na „odsun“ migrantů z našeho území.
Ad 3/ Na základě svých odborných znalostí očekávám, že by migranti byli přemístěni zejména do Bosny, která - jako cílová země - má následující tři hlavní přednosti:
a) migranti by žili v muslimské zemi a mohli tak dodržovat víru, v níž byli vychováni,
b) podnikatelé by tam mohli velmi levně koupit farmy, na nichž by migranti mohli pracovat. Stačí v Bosně založit firmu (3 000 Euro) a začít kupovat nemovitosti (blíže viz například: http://bosnia-herzegovina.realigro.com/for-sale/property, nebo http://www.realitica.com/real-estate/Bosnia-Herzegovina),
c) životní náklady jsou v Bosně řádově poloviční než v ČR a SR, takže se bude jednat o velice lukrativní obchod, o nějž se čeští a slovenští podnikatelé poperou.
Víme, že jak v Čechách, tak i na Slovensku vládnou nejlepší synové a dcery obou našich národů, a proto si myslím, že se nakonec rozhodnou správně. Dá se snadno spočítat, pokud by se s Bruselem soudili, pak zaprvé, proti sobě poštvou většinu Evropy a za druhé, přijdou o dotace z fondů soudržnosti. Budou-li Němci a Rakušané hledat peníze, kterými by přispěli zemím, které migranty přijmou, jistě fond soudržnosti bude „první na ráně“. Nevím, zda se s laskavým čtenářem shodnu, ale pokud bychom byli nuceni na nátlak nějaké migranty přijmout, jejich následný odsun by byl tou nejlepší varintou. Konec konců jeden jsme už zvládli, tak proč bychom neměli úspěšně zvládnout i druhý?
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist