1) Tento dokument vytyčuje druhou fázi po 10ti letém akčním plánu zemí OIS z roku 2005, jehož cíle byly naplňovány a víceméně splněny a mezi které patřilo:

1.1) Vést mezi-civilizační dialog;

1.2) Využívat různých hromadných sdělovacích prostředků, aby sloužily a bránily zájmy muslimské Ummy;

1.3) Zajistit spolupráci s příslušnými vládními a nevládními organizacemi s cílem čelit islamofobii;

1.4) V OSN přijmout mezinárodní rezoluci proti islamofobii;

1.5) Podpora lidských práv v členských státech OIS, v souladu s ustanoveními Káhirské deklarace lidských práv v islámu;

1.6) Podpora pro právo palestinského lidu na sebeurčení a ustavení jejich nezávislého státu s Al-Quds Al-Sharif (překlad: Jeruzaléma) jako jeho hlavním městem;

1.7) Rozvíjet "Pakt o právech žen v islámu", v souladu s rezolucí č 60/27-P a Káhirské deklarace lidských práv v islámu;

1.8) Dovolávat se hromadných sdělovacích prostředků v členských státech, včetně satelitních kanálů, aby se dohodly na etickém kodexu, který by zajišťoval rozmanitost a pluralitu a ochraňoval hodnoty a zájmy Ummy;

 

2) Přižemž cíle mimo islámský svět Ummy jsou řízeny dokumentem Strategie pro islámskou kulturní akci mimo islámský svět z roku 2000 mezi které patří:

2.1) Islámské komunity a menšiny na západě a v celém světě jsou považovány za důležitou součást islámského světa„Ummy“ a je tak potřeba se snažit imunizovat druhé, třetí a dokonce i čtvrté generace těchto komunit a menšin, které se usadily mimo islámský svět, aby u nich nedošlo ke kulturní asimilaci a ztráty jejich islámské identity.

2.2) Ústavy západních společností byly inspirovány určitými principy vycházejících z individuálního rozvoje těchto společností, stejně jako jejich sekulární a materialistické tendence. Ačkoli pozitivistické filosofie a kacířské trendy nyní na Západě oslabují, existuje stále silná tendence, jejímž cílem je odstranit svatost od všeho a degradovat náboženství na jednoduchou "věc osobní".

2.3) Existují určité náznaky, že se globalizací zvýšuje povědomí civilizačních a kulturních zvláštností a je vyzýváno ke "kulturní imunizaci", která by čelila negativním dopadům kultury globalizace, která má vliv na náboženské principy a mravní etiku. Muslimské komunity mimo islámský svět budou muset čelit dvěma kulturám současně: prvním je kultura hostitelské země a druhou je kultura globalizace. Tyto kultury nejsou rovnocenné, protože kdyby tak bylo, některé evropské země by se nedovolávaly "kulturních výjimek"

2.4) Potvrdit a zdůraznit slučitelnost islámských učení a hlavních rysů islámské kultury s obecnými lidskými principy a hodnotami sdílenými lidstvem jako celkem. Lidskými zásadami a hodnotami je myšlen soubor ideálů a standardů, které pomáhají definovat typ odpovídající chování pro jednotlivce a společnosti. Tyto ideály a normy jsou čerpány z Koránu a sunny/cesty proroka

2.5) Západní společnosti nejsou identické a výhodou by měla být rozdílnost jejich politik;

2.6) Západní společnosti nejsou všechny sekulární, náboženská hnutí a instituce jsou výkonné a je nezbytné, aby se s nimi spolupracovalo za účelem dosažení některých společných cílů;

2.7) Západní společnosti jsou i přes současnou krizi otevřené. Média ukotvují islamofobní obraz islámu v západních společnostech a v důsledku toho je třeba posílit etickou stránku muslimů a rozvíjet své znalosti o jiných a jejich kulturách a historii s cílem vymazat tento falešný xenofobní obraz;

2.8) Západní společnosti se obávají o svoji budoucnost, kterou vidí ohroženou demografickým vývojem a populační silou islámu. Nicméně, konsolidací sociální solidarity, civilizační účastí a mezináboženským dialogem je pravděpodobné, že se vytvoří atmosféra klidu a lepší budoucnost pro muslimské komunity;

2.9) Potenciál institucí a organizací Evropské Unie, může být využit muslimskými komunitami, zejména v oblasti odborné kvalifikace, vědeckého vzdělávání a terénních sociálních studií;

2.10) Demografické složení západních zemí definuje jejich obecné vlastnosti a specifika. Jejich obyvatelstvo se mění a restrukturalizuje se do multi-etnické a multikulturní společnosti. Tím, západní země nebudou nadále zůstávat harmonickými a monolitickými společnostmi definující se na základě konkrétní historické, hospodářské, sociální a kulturní linie. Změní se samy o sobě do multi-etnických, multi-kulturních a multi-náboženských společnosti. I když je to nová událost pro Evropu, což vysvětluje její znepokojení nad fenoménem přistěhovalectví na úrovni evropských institucí a svých jednotlivých zemí, je to také jedinečná událost pro islám a islámský svět.

 

3) Vybrané cíle dle Akčního plánu zemí OIS do roku 2025 z dubna 2016:

3.1) Podporovat a posilovat palestinský lid, aby uplatňoval svá nezadatelná práva, včetně práva na návrat a vznik samostatného palestinského státu, s hranicemi jako před rokem 1967 a východním Jeruzalémem jako jeho hlavním městem;

3.2) Podporovat město Al-Quds (název pro Jeruzalém) jako hlavního města státu Palestina, zachovávající si své dědictví, jakož i jeho arabskou a islámskou identitu a chránící svá islámská a křesťanské svatá místa. (zde nějak vypadly požadavky na zachování židovské identity a židovských svatých míst Jeruzaléma, přičemž je třeba připomenout, že islám uznává Krista jako jednoho z proroků Boha/Alláha, kterého označuje "Isa" a je povoleno zabíjet křesťany neuznávající Mohameda, jako proroka Boha/Alláha).

3.3) Bojovat s islamofobií, netolerancí a diskriminací vůči muslimům. (Vzhledem k islámskému terorismu se systém zpracovávání měsíčních a ročních zpráv o islamofobii OIS prakticky zastavil v 5/2015).

3.4) Naléhat na Arménii, aby respektovala svrchovanost a územní celistvost Ázerbajdžánu v rámci jeho mezinárodně uznaných hranic a aby okamžitě stáhlo své ozbrojené síly, úplně a bezpodmínečně ze všech okupovaných území Ázerbájdžánu a zabezpečit nezadatelná práva ázerbájdžánského obyvatelstva vyhnaných z okupovaných území Ázerbajdžánu, aby se mohlo vrátit do svých domovů.

3.5) Podporovat úsilí kypersko-tureckého vůdce a vůdce kyperských Řeků pro spravedlivé, trvalé a komplexní řešení dané problematiky Kypru, v co možná nejkratší době, které přispěje ke zlepšení stavu a ustavení kypersko-tureckého státu, který bude rovnocenným partnerem ustanoveného státu řeckých Kypřanů, jako nového partnerského státu, který by byl vytvořen v rámci daného vypořádání.

3.6) Rozvíjet stabilní a dobře regulovaný islámský finanční systém a souvisejících dohledových institucí s cílem zajistit řádný vývoj islámských financí.

3.7) Podporovat spolupráci v islámském bankovnictví a financích, jako jsou předpisy, přijímání standardů, mechanismů řídících šaría norem a vývoji produktů.

3.8) Chránit práva, důstojnost a náboženskou a kulturní identitu muslimských obcí a menšin v nečlenských státech, v souladu se zásadami charty OIS.

 

Čtěte na podobné téma:

Islámská ekonomika je světově 8 největší a její certifikáty HALAL dobývají svět

Káhirská "Deklarace lidských práv v islámu" z roku 1990

Islamofobie ve světě v 5/2015 (měsíčník Organizace Islámské Spolupráce)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist