Velkou šanci získat chemičku mají americké investiční fondy

Deza konečně spěje k prodeji

* Dlouhé hledání nového majitele koksochemické společnosti Deza Valašské Meziříčí se chýlí ke svému závěru. Mezi možnými kupci zůstaly český Agrofert a dva americké investiční fondy.
Valašské Meziříčí (lup)
Rok a půl už trvají dohady o tom, kdo se stane novým majitelem přední koksochemické společnosti Deza Valašské Meziříčí, která patří k několika málo stabilním a lukrativním českým firmám. Do konce května však má být proces hledání vhodného strategického partnera, který by měl posílit pozici chemičky na světových trzích, definitivně uzavřen. Potvrdil to včera generální ředitel Dezy Miloš Malík. "Nejenže bude obchod uzavřen, ale má být už i uhrazen," řekl.
Rovněž Jiří Hrbáček ze společnosti Atlantik Corporate Finance (ACF), kterou majitelé 52procentního balíku akcií Dezy (IKS Komerční banky a Spořitelní investiční společnost) pověřili výběrem vhodného partnera, konstatoval, že "rozhodnuto bude v nejbližších týdnech". Kdo se stane novým majitelem Dezy, se ovšem Hrbáček odmítl konkrétně vyjádřit. Podle informací HN se do nejužšího výběru dostala česká firma Agrofert, jejíž skupina měla loni konsolidovaný obrat 20 miliard korun, investiční fond ze skupiny americké společnosti Prudential, a rovněž americký investiční fond Creasus.
Důvěryhodný zdroj HN z řad investičních analytiků prohlásil, že Agrofert, který byl už na počátku loňského roku vytypován společností ACF jako vhodný kupec Dezy, koksochemickou firmu nezíská. Analytikové Patria Finance a Živnobanky již na konci minulého roku shodně konstatovali, že Agrofert nemá dostatečný vlastní kapitál k uskutečnění tohoto obchodu a musel by transakci financovat z úvěru. Tato výtka stále platí. "Pro Dezu by investor tohoto typu nebyl vhodný. Patrně nejlepším řešením by byl jako nový majitel silný zahraniční partner, který by firmu nezatížil úvěry," řekl Ivan Čuka, ředitel odboru správy aktiv Investiční společnosti Expandia.
Ředitel Dezy Malík uvedl, že podnik přivítá skutečně silného partnera. Zájem dvou amerických investičních fondů nepřímo potvrdil, ale odmítl komentovat.
Američané jsou zatím, z pohledu budoucího vývoje podniku, neznámou. Nemuseli nutně jednat ani s ACF jako mandátním prodejcem koksochemické firmy. Rozhodující slovo v prodeji Dezy budou mít stejně nakonec její hlavní vlastníci. Ti jsou ovšem zatím vázáni smlouvou o mlčenlivosti.
Podrobněji se k šancím amerických fondů nevyjádřil ani jejich konkurent - generální ředitel Agrofertu Andrej Babiš. "O jistém americkém zájemci vím. Jaké jsou jeho i naše šance, ale nedokážu posoudit," uvedl. Zopakoval pouze, že Agrofert stále o podnik ve Valašském Meziříčí stojí.
Cena, jakou chtějí nynější vlastníci Dezy inkasovat, zatím rovněž není jasná. Kurs akcií ale za rok a půl hledání investora dramaticky poklesl. Zatímco na konci roku 1997 byly cenné papíry chemičky ke koupi za 2,49 tisíce korun za kus, v závěru loňského roku je zhoršené hospodářské výsledky Dezy a spekulace o novém majiteli stlačily na 543 koruny. Současný kurs se pohybuje okolo 600 korun za akcii.