Umění jako humanitární pomoc

(mgd)
O tom, že také umění může být užitečné kosovským Albáncům v uprchlických táborech, jsou přesvědčeni účastníci projektu Prometheus. Skupina dvanácti lidí - většinou studentů DAMU - se vydala na návštěvu čtyř táborů na severu Albánie. Cíl projektu: probudit uprchlíky z letargie, nekonečné nudy, nicnedělání a uspořádat pro ně a také s nimi divadelní představení. Do tvůrčích aktivit se měly zapojit především děti, které jsou komunikativnější než dospělí. Navíc, tím že zabaví děti, pomohou také dospělým.
"Jsme v takové situaci, že další kamióny s humanitární pomocí pro Kosovo neposíláme. Momentálně mají uprchlíci všeho dostatek a mnoho zásilek stále proudí i z dalších zemí. Jsme proto rádi, že se přihlásil někdo s novým modelem pomoci," prohlásil před odjezdem dobrovolníků Tomáš Pojar z Nadace Člověk v tísni, která pomáhala s realizací projektu. Podle Tomáše Pojara je právě taková pomoc potřebná. "Obyvatelé táborů pouze sedí v prachu nebo v bahně, nemají nic, čím by se mohli zaměstnat. Jen vzpomínají na to, co prožili."
Expedice se připravovala několik měsíců. Účastníci nacvičovali pantomimická představení, aby překážkou porozumění nebyly rozdílné jazyky. Připravili také řadu aktivit, které se dají uskutečnit i v polních podmínkách uprchlických táborů. K těm patřila výroba a pouštění draků, zhotovování masek a pořádání karnevalu, malování na kameny či kreslení na tělo. Starším dětem bylo určeno vymýšlení pantomimických etud a jejich následné předvádění ostatním. Klaun procházející táborem učil děti žonglovat. Účastníci expedice byly podle svých slov také připraveni vzít do rukou lopaty a v případě potřeby pomoci se stavbou tábora.
Expedice se vydala do čtyř táborů, ve kterých dlouhodobě působí čeští koordinátoři humanitární pomoci z nadace Člověk v tísni. V každém místě zůstávají hračky a nástroje, aby hry, soutěže a jiné aktivity z táborů s expedicí Prometheus nezmizely.