Americké tajné služby sledovaly mobilní telefon Angely Merkelové. Tato zpráva samotnou německou kancléřku vůbec nepotěšila, a kromě toho vyvolala otázky o principech fungování mezinárodní spolupráce. Má jakákoliv vláda právo na odposlouchávání hovorů státníků a dalších osob?

O odposlouchávání hovorů Merkelové jako první informoval německý zpravodajský týdeník Der Spiegel. Vycházel z materiálů poskytnutých Edwardem Snowdenem, bývalým pracovníkem americké NSA (Národní bezpečnostní agentura). Celá záležitost okamžitě vyvolala mezinárodní pohoršení. Německo a USA jsou dlouholetými partnery a odhalení takové špionáže do jejich vztahu přináší nemalou dávku nedůvěry.

„Prezident kancléřku ujistil, že Spojené státy její komunikaci nesledují a ani nebudou sledovat,“ řekla týdeníku Der Spiegel mluvčí americké Rady národní bezpečnosti (NSC). Odmítla ale výslovně potvrdit, že se tak nedělo v minulosti.

Celý špionážní skandál se ještě více rozvířil poté, co Der Spiegel a francouzský deník Le Monde informovaly o dalších cílech amerického sledování. Od roku 2012 měla NSA například pořídit přes sedmdesát milionů záznamů hovorů francouzských občanů.

Co všechno ví NSA?

Že k odposlechům mobilního telefonu Merkelové docházelo, mimoděk potvrdil prezident Obama, a to když uvedl, že o tomto sledování nevěděl. Nabízí se přitom otázka – jak je možné, že americký prezident nemá přehled o činnosti Národní bezpečnostní agentury?

S částečnou odpovědí a osvětlením situace přišel tento týden The Wall Street Journal. Informoval o tom, že Bílý dům ruší některé monitorovací programy a o dalších jedná. Tvrzení přitom poukazují na to, že Obama o činnosti svých špionů skutečně přehled neměl.

Činitelé NSA k tomu dodali, že prezident schvaloval „priority“ širšího odběru zpravodajství, ale o konkrétních cílech nerozhodoval. Podle mluvčí Vanee Vines NSA své operace zakládá na prioritách stanovených v rámci celé americké vlády. „Aktivity této agentury vychází z Rámce národních zpravodajských priorit,“ uvedla Vines.

Soukromí versus bezpečí

Předmětem jednání USA a Německa se tak na příštích pár měsíců nejspíš stane dohoda o vzájemném zákazu špionáže. Prezident Barack Obama se v souvislosti se špionážemi prozatím hájil slovy o veřejné bezpečnosti. Jeho administrativa prý pouze udržuje rovnováhu mezi ní a soukromím.

S těmito slovy souhlasí i někteří členové amerického Kongresu, podle těch jsou špionáže a odposlechy potřebnými nástroji v boji proti terorismu. „Nemůžeme zaručit stoprocentní bezpečnost a stoprocentní soukromí s nulovým zásahem do vašeho pohodlí,“ sdělil Obama americkým občanům letos v létě.

„V několika případech připouštím, stejně jako učinil prezident, že některé z akcí zašly příliš daleko a ujišťujeme, že se to v budoucnu nestane,“ řekl k současné situaci okolo činnosti NSA šéf americké diplomacie John Kerry. Nicméně i on připomněl bezpečnostní úlohu špionáže. „Zabránili jsme tomu, aby letadla padala, budovy explodovaly a lidé byli vražděni, protože jsme byli schopni být včas informováni o úkladech,“ zdůraznil. Připomněl tak, že rozvědka může zabránit událostem podobným útoku z 11. září 2001 či Madridu v roce 2004.

Otřesená důvěra v Evropě

Aféra ohledně činnosti americké rozvědky rozpoutala vášnivé diskuze na obou březích Atlantiku. Evropští státníci neskrývají rozhořčení. Nejsilnější hlasy nevole se ozývají z Francie, i zde totiž americká agentura působila. „Z jednoho dokumentu například vyplývá, že během jednoho měsíce zachytili přes sedmdesát milionů telefonních hovorů,“ uvedl zástupce šéfredaktora listu Le Monde Rémy Ourdan.

V minulosti přitom stejný deník informoval také o špehování ze strany samotné francouzské vlády. V souvislosti s vývojem špionážního skandálu nyní někteří státníci vyzývají Evropskou unii, aby pracovala na společném postupu k vytvoření pravidel a dohod v činnosti podobných rozvědek.

Spor o odposlouchávání ale přináší více otázek. Do jaké míry je únosné narušovat soukromí lidí? A nejsou informace získané touto činností zneužitelné k jiným než bezpečnostním účelům? Diskutabilní je také relevance odposlechů mezi spřátelenými zeměmi. Nepovede narušená důvěra spíše k ohrožení celosvětové bezpečnosti?
Odhalení odposlechů telefonu Angely Merkelové a dalších státníků tak představuje pouhý začátek cesty. USA totiž rozhodně nejsou jedinou zemí, která užívá podobných praktik k získávání informací o ostatních mocnostech.

 


Bottom line: Odhalení činnosti NSA otevřelo nové debaty o rovnováze mezi právem na soukromí a bezpečností. Která z těchto hodnot je pro vás důležitější?

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist