Bývalý hvězdný cyklista Lance Armstrong připravil dopingovou minulostí o důležitou podporu svou nadaci Livestrong, pomáhající lidem s rakovinou. Oděvní gigant Nike oznámil, že už nebude vyrábět produkty s nápisem Livestrong. Mezi nejznámější patří žlutý náramek, jichž se po celém světě prodalo 87 milionů.

Armstrong po úspěšném boji s rakovinou varlat založil nadaci v roce 1997. Od té doby jí firma Nike pomohla sumou zhruba 100 milionů dolarů. S americkým cyklistou, jenž byl kvůli systematickému podvodu zbaven rekordních sedmi titulů z Tour de France, ukončila spolupráci už dříve a Armstrong rovněž zpřetrhal všechny vazby se svou nadací.

Odborníci nejsou podle amerických médií zajedno, zda odchod Nike bude mít na Livestrong fatální dopad. Oděvní gigant upřesnil, že po letošních prázdninách sice přestane vyrábět produkty s tímto nápisem, ale smluvní závazky dodrží až do doby, než kontrakt příští rok vyprší.

"Letošní rok bude těžší než poslední léta, ale vnímáme ho jako rok pro přestavbu a vydáme se nezávislejší cestou," uvedla nezisková organizace v prohlášení.

Podle amerických médií je krok Nike jasným signálem k tomu, že firma se snaží přetrhat veškeré vazby s Armstrongem a nebýt spojována s podváděním. Mluvčí společnosti ovšem pro New York Times nevyloučil, že Nike by mohla Livestrong v budoucnu podporovat dál přímo finančně.  

Spojení Nike-Livestrong-Armstrong bylo podle expertů ještě před necelým rokem jedno z nejsilnějších v oblasti sportovního marketingu. V lednu se však jednačtyřicetiletý Američan přiznal k dlouholetému dopování. Potrestán byl už loni v srpnu doživotním zákazem startů. Před cyklistickou kariérou i po ní se věnoval triatlonu.