Přestavba městského fotbalového stadionu ve Štruncových sadech v Plzni za 360 milionů korun je hotová. Vznikly nové tribuny ve východní, severní a jižní části, zmizel atletický ovál a hřiště se posunulo o 18 metrů k hlavní tribuně. Pokud UEFA nový stadion s téměř 13.000 míst k sezení schválí, bude tam český mistr už v únoru hrát Evropskou ligu.

Práce na stadionu Viktorie začaly letos v březnu. Radnice vydá podle plánu celkem 360 milionů korun, z toho polovina bude podle technického náměstka primátora Petra Runda (ODS) uhrazena příští rok, kdy se ještě dodělají osvětlovací sloupy ve dvou rozích a prodlouží jižní tribuna o tři pole.

"Druhá etapa, tedy oprava hlavní tribuny (zůstala v původní podobě s kapacitou přes 6500 lidí) se nyní projektuje, podobně jako dvě věže v rozích (pro VIP prostory). Peníze zatím nejsou vyčleněny, protože se ještě ani neví, kolik to bude stát," dodal Rund.

Stavbyvedoucí Metrostavu Pavel Schejbal ČTK na dni otevřených dveří řekl, že kompletní rekonstrukci předá firma městu v lednu. Podle Schejbala je cena zakázky pro Metrostav 257 milionů korun bez DPH, což tvoří hlavně prefabrikované betonové tribuny na třech světových stranách. Další peníze spolkl nový vyhřívaný trávník, odbourání valů a starých tribun u Brány borců, což zajišťovaly další firmy.

Podle Schejbala má plocha složité geologické podmínky, protože je blízko soutoku dvou řek. Nejméně do čtyř metrů hloubky tam jsou navážky a písčité naplaveniny a až pod nimi bylo pevné podloží vhodné pro založení pilotů.

Stadion se šikmými tribunami podél celého obvodu se stal uzavřenějším. V červenci by se měl propojit s relaxačním centrem Štruncovy sady, které podél obou řek od října buduje také město za 72 milionů korun. Za jižní tribunou vzniknou nová hřiště a povede odtud lávka do areálu Prazdroje. Betonový plot kolem stadionu bude při stavbě nové zóny rekreace a sportu odstraněn.

Rohový sektor pro fanoušky hostů je od ostatních oddělen plexisklovými stěnami i obloukovou stříškou, jež nedovolí lézt po konstrukci. "Je to takový fotbalový Alcatraz," řekl s nadsázkou Schejbal. Při utkání s Baníkem už se podle něj ověřilo, že nových 6230 sedaček je nehořlavých.

Součástí modernizovaného stadionu je také kamerový systém, špičková požární signalizace a velké LED obrazovky na krajích střech severní a jižní tribuny. Komplex je napojený na náhradní zdroj elektřiny, tedy na dieselagregát, který naběhne do dvou minut.

Stadion nesplňoval podmínky pro pořádání zápasů evropských pohárů. Po technické stránce nevyhovoval ani podmínkám projektu FAČR Ligové stadiony 2012. Ligu mistrů musela Plzeň hrát v pražském Edenu. První zápas vyřazovací části Evropské ligy čeká mužstvo 16. února, týden poté Viktoria nastoupí v jarní domácí ligové premiéře proti pražské Dukle.