Švýcarský lyžař Dario Cologna vyhrál na mistrovství světa skiatlon na 2x15 kilometrů. Nejlepší český běžec Lukáš Bauer obsadil 23. pozici se ztrátou 27 vteřin na vítěze.

Za Colognou, jenž vybojoval první medaili ze světového šampionátu v kariéře, doběhli Norové Martin Johnsrud Sundby a Sjur Röethe. Jejich hvězdný krajan Petter Northug jako obhájce prvenství skončil čtvrtý.

Další čeští reprezentanti Martin Jakš a Jiří Magál skončili na 28. a 31. místě. Samotný Bauer nad svým výsledkem příliš nejásal. "Extra nadšený zrovna nejsem, ale zase jsem závod spíš bral tak, abych se rozzávodil. Takže teď je nutné si odpočinout a zvednout hlavu před dalším pokračováním mistrovství," uvedl Bauer, který se až po poradě s reprezentačním trenérem Miroslavem Petráskem rozhodne, zda absolvuje středeční volnou patnáctku.

Pro Colognu závod smolně začal, ale o to velkolepěji skončil. Šestadvacetiletý olympijský vítěz z roku 2010 z volné patnáctky hned v prvním kole klasické části upadl, ale rozhodit se nenechal a celou dobu pak kontroloval tempo v popředí pelotonu.

Bauer plnil svoji taktiku, když se v první polovině klasického úseku pohyboval ukrytý v "balíku", aby šetřil síly na bruslařskou část. Ani v ní až na pár momentů neatakoval úplnou špičku závodu.

"Jakmile se ve skejtu objevily nástupy, nestíhal jsem. Velmi těžko jsem v té skupině visel a nebyl schopen to zachytávat. I když jsem se hodně snažil, stačilo malé zaváhání a z nějakého sedmého místa v polovině bruslení jsem se propadl někam k pětadvacátému," popisoval Bauer. "Pak se už těžko propracovávalo vpřed," poznamenal závodník liberecké Dukly.

Tradiční taktikou svázaný závod s hromadným startem zkusil deset kilometrů před koncem oživit nástupem Sundby, který si vypracoval až patnáctivteřinový náskok. Ovšem stíhači vedení Colognou pět kilometrů před cílem odvážného Nora dostihli a zadělali na dramatický finiš.

Cologna, trojnásobný vítěz Světového poháru a Tour de Ski, v posledních táhlých kopcích nasadil strhující tempo, kterým odrazil i norskou přesilu. Dvacetimetrový náskok v cílové rovince už s přehledem uhájil. Drtivě finišující Northug skončil zklamaný až za dvěma reprezentačními kolegy a po čtvrtečním stříbru ze sprintu další medaili nezískal.

 

Desetkrát zlato pro Björgenovou

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála na MS po sprintu i sobotní skiatlon na 2x7,5 kilometru a získala desátý titul v kariéře. Björgenová tak šampionát zahájila ve velkém stylu, získala už své druhé zlato po čtvrtečním úspěchu ve sprintu.

Norskou nadvládu potvrdily na stupních vítězů druhá Therese Johaugová a třetí Heidi Wengová, které ještě na čtvrté pozici doplnila smolařka velkých akcí Kristina Steiraová. Norky se na prvních třech místech při MS objevily vůbec poprvé v historii. Polka Justyna Kowalczyková, vedoucí závodnice SP, doběhla pátá. Češky nestartovaly.

 

Mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme - skiatlon:

Ženy (2x7,5 km): 1. Björgenová 39:04,4, 2. Johaugová -3,4, 3. Wengová -14,9, 4. Steiraová (všechny Nor.) -16,3, 5. Kowalczyková (Pol.) -27,1, 6. Kallaová (Švéd.) -41,2, 7. Čekalevová (Rus.) -46,9, 8. Lähteenmäkiová (Fin.) -48,8, 9. Jacobsenová (Nor.) -1:06,5, 10. Išidaová (Jap.) -1:07,5.

Muži (2x15 km): 1. Cologna (Švýc.) 1:13:09,3, 2. Sundby -1,8, 3. Röthe -2,0, 4. Northug (všichni Nor.) -5,2, 5. Vylegžanin -6,1, 6. Legkov (oba Rus.) -10,1, 7. Halfvarsson -11,6, 8. Hellner (oba Švéd.) -12,0, 9. Angerer (Něm.) -12,4, 10. Gaillard (Fr.) -12,7, ...23. Bauer -27,6, 28. Jakš -46,3, 31. Magál -51,5, 66. Horyna (všichni ČR) -7:14,6.