Sérií tří závodů ve finském Kuusamu zvaných "Ruka triple" začne v pátek Světový pohár v běhu na lyžích. Český tým bude tradičně spoléhat na zkušeného Lukáše Bauera, který je letos po několika sezonách se zdravotními problémy výborně připraven a zdravý. Celková vítězství ve Světovém poháru obhajují Petter Northug a Justyna Kowalczyková.

Závěrečnou přípravu na severu v Muoniu absolvovali vedle Bauera také Jiří Magál, Ondřej Horyna, Dušan Kožíšek, Jan Horčička a Aleš Razým. Angína v přípravě přibrzdila Martina Jakše, ale i on se před deseti dny připojil k týmu a měl by nastoupit do pátečního úvodního sprintu klasickou technikou. Družstvo letos sestavily i ženy, tvoří ho Eva Vrabcová-Nývltová, Sandra Schützová, Petra Nováková a Karolína Grohová.

"Měli by jet všichni. Aleš Razým trochu posmrkával, ale už je v pohodě. Lukáš Bauer je ve velmi dobré formě," uvedl kouč mužské reprezentace Miroslav Petrásek. Jen Jakš dohání tréninkové manko. "První rychlý trénink bude páteční sprint, začnu trochu zostra," pousmál se Jakš. "Biatlonisti nám laťku nastavili hodně vysoko, to se bude blbě překonávat," poukázal v žertu na nedělní vítězství biatlonové smíšené štafety v Östersundu.

Bauer potvrdil výbornou formu v testovacím závodu v Muoniu, kde na klasické desítce skončil druhý za Alexejem Poltoraninem z Kazachstánu. Blýskla se i Vrabcová, která byla na volné desítce třetí. Také ona prožila ideální přípravu a věří si, že by mohla pravidelně bodovat a prosadit si i do užší špičky.

"Být do desítky ve Světovém poháru a podobně uspět na olympiádě," vyřkl cíle Petrásek, pro kterého bude letošní sezona poslední u reprezentačního týmu. "Úvod ukáže, do olympiády je ještě času dost. Uvidíme, jak se to rozjede," řekl Bauer. Vrcholem kromě Soči bude také tradičně Tour de Ski, ale také lednové sprinty v Novém Městě na Moravě.

Na startu bude podle posledních zpráv většina světové špičky. Chybět budou Švýcar Dario Cologna, který se zotavuje po operaci kotníku, a Švéd Johan Olsson.

Na tratích v Kuusamu leží 40 cm přírodního sněhu a předpověď je příznivá. V pátek je na programu sprint klasickou technickou, v sobotu se pojedou klasické závody na 5 (ženy) a 10 km (muži) a minisérie vyvrcholí nedělními stíhacími závody na 10 (ženy) a 15 km (muži). Celkový vítěz dostane 200 bodů do hodnocení SP, nejrychlejší v etapě pak 50 bodů. Loni miniseriál vyhrál Norka Marit Björgenová a Northug.

Hned v druhém závodu Světového poháru další týden v Lillehammeru otestuje formu štafeta, která bude v Soči obhajovat bronz. K tradičním oporám Magálovi, Bauerovi a Jakšovi se přidá Razým.