Páté místo si z oblíbené trati poveze domů Lukáš Bauer. Poslední start na klasické patnáctce pod olympijskými kruhy ozdobil český veterán kvalitním výkonem a umístěním na dohled medailových příček. Druhé zlato v Soči získal suverénně Švýcar Dario Cologna. Vítěz skiatlonu porazil o 28,5 sekundy Johana Olssona, třetí skončil další Švéd Daniel Richardsson.

Bauer skiatlon vynechal, soustředil se na klasickou patnáctku a závod rozjel těsně za elitní desítkou. Postupně se ve výsledkové listině posouval výše a na osmém kilometru byl desátý, o dva kilometry později už šestý. V závěru se zdálo, že šestatřicetiletý český lyžař snižuje manko na stupně vítězů, ale bronz mu nakonec unikl o 20 sekund.

Páté místo je pro Bauera třetím nejlepším individuálním výsledkem na OH. Nestal se ale druhým běžcem historie, který na patnáctce získal tři cenné olympijské kovy po sobě. Po stříbru z Turína 2006 a bronzu z Vancouveru 2010 vyšel naprázdno.

Stejně jako ženy jeli muži v teplotách nad deset stupňů Celsia, což jim závod výrazně z tížilo. Cologna udržel v náročných podmínkách vysoké tempo od začátku do konce a každým metrem zvyšoval svůj náskok. Od poloviny si jel svůj závod.

Sedmadvacetiletý Švýcar, který po operaci kotníku vynechal většinu sezony, získal třetí zlatou olympijskou medaili. Před čtyřmi lety ve Vancouveru triumfoval na volné patnáctce.

Překvapením byl výkon Fina Livo Niskanena, který ještě na osmém kilometru jel stejně rychle jako Cologna. V cíli dlouho figuroval na bronzové příčce, o kterou ho nakonec připravil výborným závěrem jen o dvě desetiny rychlejší Richardsson.

Rusové překvapivě do závodu nenasadili Alexandra Legkova, jenž před dvěma týdny ovládl tuto disciplínu na Světovém poháru v Toblachu.

Muži - 15 km klasicky: 1. Cologna (Švýc.) 38:29,7, 2. Olsson -28,5, 3. Richardsson (oba Švéd.) -38,8, 4. Niskanen (Fin.) -39,0, 5. Bauer (ČR) -58,9, 6. Jespersen (Nor.) -1:00,9, 7. Bessměrtnych (Rus.) -1:08,0, 8. Teichmann (Něm.) -1:12,7, 9. Poltoranin (Kaz.) -1:13,5, 10. Hellner (Švéd.) -1:17,2.